Dünyanın yeni siyasi qütbü: Rusiya-Afrika sammitinin nəticələri
Dünyanın yeni siyasi qütbü: Rusiya-Afrika sammitinin nəticələriXəbər verdiyimiz kimi, Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində ikinci Rusiya-Afrika sammiti keçirilib. 54 ölkə və 49 nümayəndə heyəti sammitdə iştirak edib.
KONKRET.azyerli KİV-ə istinadən xəbər verir ki, Sankt-Peterburqdan Fars körfəzinə qədər praktiki olaraq hazır olan Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizi Tanzaniyaya qədər uzana bilər.
Orada Rusiyanın neft, qaz və uranın işlənməsi ilə bağlı ən iddialı layihələri var. Namibiyada da belə planlar var. Daha 15 ölkə öz faydalı qazıntılarını, o cümlədən neft, almaz və qiymətli metalları təklif etməyə hazırdır. Konqo Respublikasında isə Rusiya neft kəməri çəkəcək.
Ən azı yeddi Afrika ölkəsinin nüvə energetikası üzrə mütəxəssislərə ehtiyacı var.
Bundan əlavə, Rusiya Sudan, Qvineya və Cənubi Afrikada dəmir yolları çəkməyə hazırdır. Misirdə Rusiya sənaye zonasının tikintisinə başlanır. "AvtoVaz" orada istehsalı bərpa edəcək.
Rusiya həmçinin Liberiya, Mali və Eritreya ilə sıx əməkdaşlığı davam etdirir. BMT çərçivəsində sonuncu iki ölkə Ukrayna ilə bağlı həmişə Moskvanı dəstəkləyib.
"Biz ərzaq müstəqilliyi üçün çalışırıq. Rusiya bizə gübrə və taxılla kömək edə bilər", – deyə Zimbabve Prezidenti Emerson Mnanqaqva bildirib.
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin bildirib ki, "Yaxın üç-dörd ayda biz Burkina-Faso, Zimbabve, Mali, Somali, Mərkəzi Afrika Respublikası, Eritreyaya 25-50 min ton taxılı pulsuz verəcəyik".
Qeyd edək ki, Afrika qitəsində dünyada hasil edilməmiş qızılın 40%-i, xrom və platinin 90%-i, qazın 8%-i, neftin 12%-i yerləşir. Almaz, uran və kobaltın ən böyük ehtiyatları buradadır. Dünyada bərpa olunan şirin suyun 10%, əkin sahələrinin isə 65%-i Afrikadadır.
Xatırladaq ki, Afrika ölkələrinin inkişafı əsrlər boyu avropalı müstəmləkəçilər tərəfindən məhdudlaşdırılıb.
"Üsyan etməyən qul rəhm etməyə layiq deyil. Qərbin marionet rejimlərinə qarşı mübarizə aparan afrikalıları qınamağa ehtiyac yoxdur! Vətən ya ölüm! Biz vuruşan, döyüşən xalqlarımıza hörmət etməliyik" – deyə Burkina-Fasonun 35 yaşlı rəhbəri İbrahim Traore bildirib.