"Ərdoğan İranın mövqeyindən narahatdır" - Voskanyan
"Təbii ki, Türkiyənin bütün siyasəti İranın mövqeyini dəyişməyə yönələcək, lakin bu mövqe dəyişməz olaraq qalacaq və Tehranın bu məsələyə baxışı qırmızı xəttdir".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu erməni iranşünas Vardan Voskanyan deyib.
O, bildirib ki, Türkiyə-Azərbaycan tandemi min illik Ermənistan-İran sərhədini dəyişməyə çalışacaq:
"Lakin rəsmi Tehran məsələyə ciddi yanaşacaq. Bu, hətta İranın hərbi müdaxiləsini və qarşıdurmasını nəzərdə tutur", – deyə Voskanyan bildirib.
İranşünasın fikrincə, bu məsələdə Ermənistan birmənalı şəkildə kimin müttəfiqi olduğunu özü üçün müəyyən etməlidir:
"Bu müttəfiqlə çoxtərəfli münasibətlərin qurulması və strateji perspektivə əsaslanmalıdır. Bu, yalnız Ermənistanın təhlükəsizliyinə xeyir verəcək. Və bu təhlükəsizlik bizim üçün prioritet gündəliyə çevrilməlidir. Ermənistan və "Artsax"ın təhlükəsizliyi ilə müqayisədə bütün digər məsələlər arxa plana keçməlidir", – deyə Voskanyan bildirib.
Vardan Voskanyan Ermənistan hakimiyyətinin yürütdüyü siyasətdə yuxarıda sadalananları görüb-görmədiyini soruşduqda isə o, belə cavab verdi:
"İşlər bu formada davam etsə, görünmür. Güman edirəm ki, Ermənistana əsas maneələrdən biri, Qərbdən müəyyən təzyiqlərin olmasıdır. Biz İrana kollektiv Qərb tərəfindən düşmən dövlət kimi baxıldığını bilirik, lakin biz Qərb tərəfdaşları ilə işləyərək qırmızı xətlərimizi də çox aydın şəkildə düzəltməliyik. Ermənistan Respublikasının təhlükəsizliyi müzakirə oluna bilməz və bizim üçün həyati əhəmiyyət kəsb edir, ona görə də biz bu mühüm vəzifədən imtina edə bilmərik. Və bu vəzifənin təmin edilməsi daha çox Ermənistan-İran strateji müttəfiqliyinin yaradılması ilə bağlıdır", – deyə Voskanyan əlavə edib.