Ərdoğan: 'Vətən müharibəsindən sonra biz Azərbaycanla
Vətən müharibəsindən sonra biz Azərbaycanla münasibətlərimizi yeni səviyyəyə qaldırdıq.
Bunu Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Nazirlər Kabinetinin bu gün keçirilən iclasından sonra xalqa müraciətində bildirib.
"Cümə axşamı dost və qardaş Azərbaycana getdik və qardaşım İlham Əliyevlə birlikdə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə tikilmiş Zəngilan hava limanının açılışını etdik. Məlum olduğu kimi, Vətən müharibəsindən sonra biz Azərbaycanla münasibətlərimizi yeni səviyyəyə qaldırdıq. Əlaqələrimizin təsdiqi olan Şuşa Bəyannaməsi hər iki ölkə parlamentində ildırım sürəti ilə təsdiqlənərək bu yeni dövrü qeydə aldıq. Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş torpaqlarında rekord sürətlə tikilən Füzuli və Zəngilan hava limanlarına regionun inkişafı üçün strateji addımlar kimi baxırıq. Bu səfərlər zamanı bölgəyə canlılıq gətirəcək daha bir mühüm addım olan minalardan təmizləmə layihələrini sürətləndirməyə qərar verdik. Azərbaycanın və bir sıra digər qardaş dövlətlərin iştirakı ilə biz üçtərəfli formatda ticarət, nəqliyyat və enerji sahələrində əməkdaşlıq üfüqlərimizi genişləndirəcək araşdırmalar aparırıq. Qarşılıqlı səfərlər və əməkdaşlıqlar vasitəsilə bütün səviyyələrdə qardaşlarımızla əlaqələrimizi gücləndiririk", - R.T.Ərdoğan deyib.