Ərdoğanın şərti: "Türkiyə AB-yə üzv qəbul edildikdən sonra İsveç NATO-ya qoşula bilər"
Ərdoğanın şərti: Türkiyənin nüfuzu dünyada bu ölkənin siyasi çəkisinin artmasından xəbər verir. NATO-nun üzvü olan qardaş ölkənin son illər hərbi sənayedə əldə etdiyi uğurlar Türkiyəyə marağı daha da artırıb. Regional güc mərkəzinə çevrilən Türkiyənin bölgə siyasətinə bir başa təsir etməsi, bəzi dövlətlərin qısqanclığına səbəb olur. İndi Cənubi Qafqazdan tutmuş, Cənub Şərqi Asiyaya, Afrikanın şimalına qədər Türkiyə öz təsir dairəsini qoruyur. NATO-nun ikinci ən böyük ordusuna sahib Türkiyə həm də Şimal Alyansında söz sahibidir.
İsveçin və Finlandiyanın NATO-ya üzvlük məsələsində Rəcəb Tayyib Ərdoğanın prinsipallığı Qərbi çətin durumda qoyub. Deməli, Türkiyənin razılığı olmasa İsveç NATO-ya üzvü ola bilməyəcək.
Bu gün NATO-nun sammitində iştirak etmək üçün Vilnüsə yola düşməzdən əvvəl Türkiyə Prezidenti daha bir şərt irəli sürüb. Ərdoğan İsveçin NATO-ya üzvlüyünün Türkiyənin Avropa Birliyinə üzv qəbul edilməsindən sonra mümkün olacağını bildirib:
"Bizə verilən bütün vədlərin həyata keçməsini istəyirik. Türkiyəni 50 il Avropa Birliyinin qapısında gözləməyə məcbur edirlər. Bizi gözlədən bu ölkələrlə danışıram, fikrimi Vilnüsdə də deyəcəm. Əvvəlcə Türkiyənin Avropa Birliyinə qapılarını açsınlar, sonra İsveçin yolunu NATO-ya açacağıq", – deyə Ərdoğan qeyd edib.
Daha sonra Ərdoğan ABŞ Prezidenti Co Baydenlə də bu məsələ barədə danışdığını bildirib.
Xatırladaq ki, Türkiyə 1999-cu ildən Avropa Birliyinə namizəddir. 2016-cı ildən isə Türkiyə ilə Aİ arasında vizasız rejimlə bağlı danışıqlar faktiki olaraq dayandırılıb.