Erməni məktəblərində Azərbaycan dili öyrədilir: Bizdə buna niyə maraq yoxdur?
Ermənilərin azərbaycanlılara qarşı düşmənçilik siyasəti yüz illərdir davam edir. Çirkin əməllərindən əl çəkməyən ermənilər tarixi də saxtalaşdırırlar. Uzun illərdir onların milli ideologiyasının bir hissəsinə çevrilən bu xətt hələ də qalmaqdadır. Ermənistanda Azərbaycan dilinin tədrisi də sıradan bir hadisə deyil. Bu planın altında xüsusi niyyətlər dayanır. Ermənistan Təhsil Nazirliyi "Sputnik Ermənistan"ın sorğusuna cavabında bildirib ki, 2022-2023-cü tədris ilində on iki məktəbdə türk dili, dördündə isə Azərbaycan dili tədris edilib.
O da vurğulanıb ki, Azərbaycan və türk dilləri yalnız 10-12-ci sinif şagirdləri tərəfindən öyrənilir. Yaxın dövrdə daha 400 erməni məktəbindən türk və Azərbaycan dillərini öyrənmək istəkləri bildirilib.
"Azərbaycanda da bəzi məktəblərdə erməni dilinin öyrənilməsi vacibdir. Ən azı Ermənistan üzrə mütəxəssislər yetişdirilməlidir".
Bunu KONKRET.az-a açıqlamasında Milli Məclisin deputatı Ceyhun Məmmədov deyib:
"Kütləvi formada olmasa da, Azərbaycanda da bəzi məktəblərdə belə bir tədrisin aparılmasına ehtiyac var. Ermənistan üzrə mütəxəssislər yetişdirməliyik. Bu, hansısa formada bizim orta məktəblərdə ola bilər. Ali təhsil müəssisələrində də bu sahədə mütəxəssislərə ehtiyac var. Necə ki, Ermənistan bizi öyrənir, araşdırır, tədqiqatlar aparır, biz də eyni qaydada bu sahə üzrə mütəxəssislər yetişdirərək, onların gələcəkdə ümumi prosesə töhfə verməsinə çalışmalıyıq.
Bizdə bu istiqamətdə fəal işin aparılmasına ehtiyac var. Ermənistan mediasını izləmək, orada baş verən hadisələri təhlil etmək və digər istiqamətdə addımların atılması üçün buna ehtiyac böyükdür. Nə qədər gec deyil, bu prosesə başlamalıyıq. Çünki ermənilər davamlı olaraq bizi izləyirlər, fəaliyyətimizi təhlil edirlər. Biz də eyni addımları atmalıyıq ki, gələcəkdə qarşımıza qoyduğumuz məqsədlərə nail olaq.
Siyasi ekspert, erməni dili mütəxəssisi Telman Qasımov daKONKRET.az-a bununla bağlı açıqlama verib.
"Ermənilər xeyli müddətdir ki, bəzi təhsil ocaqlarında Azərbaycan dili kursları açaraq dilimizi öyrənirlər. Hətta bəziləri özlərini azərbaycanlı kimi təqdim edərək, sosial şəbəkələrdə təxribatlarla məşğul olurdular. O vaxt onların bir neçəsini mən ifşa elədim. Bir məsələyə də diqqət yetirməliyik ki, ermənilər həmişə Azərbaycan dilinə meylli olublar. Ona görə bizim dili çox rahatlıqla öyrənirlər. Azərbaycanda isə fərqlidir, erməni dilinə heç vaxt maraq olmayıb. Ona görə bir az çətindir. Düzdür, bəzi sahələrin adamları var ki, həvəsləniblər, kurslar axtarırlar. Bakı Dövlət Universitetində, Dillər Universitetində regionçuluq fakültəsində erməni dili tədris olunur. Hər halda erməni mətbuatını izləyib məlumat toplamaq səviyyəsində bilirlər.
Təbii ki, onları akademik səviyyədə hazırlamaq qeyri-mümkündür. Bunun üçün böyük təcrübə, illərlə ünsiyyət lazımdır. Məncə, belə kurslar artırılmalıdır. Erməni dilli mütəxəssislərimiz də yetərincədir. Bu, elə bir sahədir ki, kütləviləşdirmək çətindir. Amma bütün çətinliklərə baxmayaraq, düşmənin dilini öyrənmək lazımdır".