Erməni politoloq: "ABŞ Qarabağ ermənilərinin taleyinə biganədir"
Ötən həftə ABŞ-ın Ermənistandakı səfirinin bəyanatı düşmən ölkədə əməlli şok yaşatdı. Səfir Kristina Kuinn açıqlaması, ABŞ-ın Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yaşayan etnik ermənilərin təhlükəsizliyinə inam ifadə etməsi ilə bağlı idi.
Amerikalı diplomatın Ermənistan İctimai Televiziyasında səsləndirdiyi fikirlər əslində rəsmi Vaşinqtonun yanaşmasıdır. Cənubi Qafqazdan Rusiyanı sıxışdırıb çıxarmağa çalışan Qərb, Qarabağ ermənilərinin Azərbaycana inteqrasiyasını təmin etməklə rəqibini bu bölgən çıxarmağı tezləşdirmək istəyir.
Bunu erməni siyasətçilər də yaxşı anlayır və ABŞ-ın siyasətini ayrı-ayrı formalarda şərh edirlər. Ermənilər əvvəlcə Qərbin Azərbaycana təzyiq edəcəyini düşünsələr də yanıldıqlarını başa düşdülər. Burada onlar təzyiq deyəndə ölkəmizə qarşı sanksiyalar tətbiq olunacağına da əmin idilər. Amma ABŞ dövlət Katibi Entoni Bilinkenin – "Azərbaycana qarşı hər hansı sanksiya müzakirə mövzusu deyil" – fikri erməniləri və onların dostlarını bir qədər də düşünməyə vadar etdi.
İndi erməni politoloqların müzakirə etdiyi məsələ Qarabağda yaşayan ermənilərin təhlükəsizliyinə Amerikanın zəmanət verməsidir. Politoloq Karine Gevorkyan Ermənistan mətbuatına açıqlamasında Qarabağ ermənilərinin Azərbaycana inteqrasiyasından sonra ABŞ-ın onların təhlükəsizliyinə zəmanət verə bilməyəcəyini deyib:
"ABŞ-ın Azərbaycana təzyiq etmək istəyi yoxdur. Deməli, sanksiyadan söhbət gedə bilməz. Amma gördüyünüz kimi ABŞ Rusiya və İrana qarşı asanlıqla sanksiyalar tətbiq edir. Əgər ABŞ Qarabağ ermənilərini qorumaq istəsəydi Azərbaycana sanksiyalar tətbiq edərdi. Ancaq bunu etmirlər", – deyə Gevorkyan bildirib.
Qarabağdakı ermənilər ölkəmizin vətəndaşlarıdır və onların Azərbaycana inteqrasiyası başa çatandan sonra dövlətimiz bütün təhlükəsizlik tədbirlərini həyata keçirəcək. Ermənilər bu məsələdə siyasi divident qazanmaq üçün müxtəlif formalarda manipulyasiya etsə də, ictimaiyyətin diqqətini yayındırsa da məqsədlərinə nail ola bilməyəcəklər.