Ermənilərin bir günlük qaz sevinci: Bakı separatçılara hansı MESAJLARI VERDİ? - ÖZƏL
Ermənilərin bir günlük qaz sevinci: Bakı separatçılara hansı MESAJLARI VERDİ? - ÖZƏL"Artıq bizim ermənilərə inamımız qalmayıb. Hazırda onlar bu inamı qazanmaq üçün çalışmalı, sivil həyat tərzinə uyğun yaşamağa hazır olduqlarını sübuta yetirməlidirlər. Biz hələ ki, bunun şahidi olmamışıq".
Bu fikirləri KONKRET.az-a açıqlamasında politoloq Tofiq Abbasov səsləndirib. O bildirib ki, Azərbaycan hakimiyyətinin Xankəndi və ətraf ərazilərdə yaşayan ermənilərə mesajı olduqca dəqiqdir:
Ermənilərin bir günlük qaz sevinci: Bakı separatçılara hansı MESAJLARI VERDİ? - ÖZƏL"Gəmidə oturaraq gəmiçi ilə dava etmək olmaz. Ermənilər Azərbaycan torpağında yaşayır və onun resurs bazasından istifadə edir. Buna görə də, onlar bizə borcludurlar. Üstəlik, ermənilər bu torpağın sahiblərinə hörmət bəsləməli və reinteqrasiya işində maraqlı olmalıdırlar. Əgər bunu etmirlərsə, deməli Azərbaycan üçün potensial düşməndirlər. Ona görə də, istənilən anda bizim torpaqlarımıza, mədənlərimizə hücum edə bilərlər. Artıq bizim ermənilərə inamımız qalmayıb. Hazırda onlar bu inamı qazanmaq üçün çalışmalı, sivil həyat tərzinə uyğun yaşamağa hazır olduqlarını sübuta yetirməlidirlər. Biz hələ ki, bunun şahidi olmamışıq. Azərbaycan artıq öz ərazi bütövlüyünü bərpa edib. Odur ki, Qarabağın kiçik bir hissəsində qalan ermənilər bizim icazəmiz olmadan orada heç bir addım ata bilməz. Azərbaycan nə qədər ki, güc amilindən istifadə etməyib, ermənilər separatçıların qalıqlarını o ərazilərdən rədd etməlidirlər və dinc həyata hazır olduqlarını isbatlamalıdırlar. Bu, onlar üçün ən münasib çıxış yoludur".
Politoloqun sözlərinə görə, Azərbaycan hər an güc tətbiq etməyə hazırdır və bu, bizim suveren hüququmuzdur:
"Dünyanın heç bir yerində belə bir presedent mövcud deyil ki, ölkənin içində yaşayan balaca icma həmin dövlətin infrastrukturundan istifadə edə-edə qanunvericiliyə sadiqlik göstərməsin. Əgər bizim qanunvericiliyə sadiq olmaq istəmirlərsə, o zaman Ermənistana və ya digər ölkələrə çıxıb gedə bilərlər. Amma Azərbaycan torpağında yaşayırlarsa, bizim qanunvericiliyimizə tabe olmalı və onu icra etməlidirlər. Bu yolun uzun bir hissəsi arxada qalıb. Azərbaycan uzun müddətdir ki, Qarabağda erməni silahlılarının qalıqlarının mövcudluğu haqda dünyaya bəyan edir. Dünya isə bunu görməzdən gəlir. Odur ki, rəsmi Bakının mesajları açıqdır. Ermənilər daha bizimlə oyun oynaya bilməyəcəklər. Onları blokadaya salmaq Azərbaycanın əlində çox asandır. Lazım gəlsə, rəsmi Bakı bu addımı atacaq".