"Ermənilərin yük karvanı haradan gəlmişdisə, həmin yerə də qayıdacaq" - AÇIQLAMA
Son günlər regionda baş verən hadisələr diqqət mərkəzindədir və geniş müzakirə olunur. Ermənilərin təxribatı, sərhəddə terrorçu Vaqif Xaçatryanın həbsi, diplomatların sərhədə gəlməsi təkcə Azərbaycan və Ermənistan mətbuatında deyil, dünya KİV-ində müzakirəyə səbəb olub.
Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı yüzlərlə günahsız azərbaycanlını qətlə yetirən terrorçunun həbsini dünyaya başqa formatda təqdim edən Ermənistan Vaqif Xaçatryandan "mələk" obrazı yaratmağa cəhd edir. Amma ermənilərin səyləri əbəsdir və Qarabağ ərazisindəki digər terrorçuları da Vaqifin aqibəti gözləyir. Çoxları düşünür ki, Xaçatryanın sərhəddə həbsindən sonra Qarabağdakı digər terrorçular məsuliyyətdən yayınmaq üçün pasportlarını dəyişə bilərlər. Ümumiyyətlə, belə bir ehtimal varmı?
Məsələ ilə bağlı KONKRET.az-a açıqlama verən hərbi ekspert Ədalət Verdiyev bunun mümkün olmadığını deyir:
"Erməni silahlıları barədə, o cümlədən qırğınlar törədən, ərazilərimizi talayan, əhalimizi və onların əmlakını məhv edən ermənilər barədə əlimizdə kifayət qədər fakt mövcuddur. Bu faktlarda cinayətkarlar haqqında geniş məlumatlar öz əksini tapıb. Bu qədər cinayət əməlini pasport dəyişməklə ört-basdır etmək mümkün deyil. Pasport dəyişməklə cinayətdən yayınmaq mümkün olsaydı, dünyada kimsəni məsuliyyətə cəlb etmək olmazdı".
Ekspert onu da bildirir ki, Azərbaycan hava məkanına edilən radio maneələr təyyarələrin naviqasiya sisteminə təsir edir və təhlükə yaradır. Qarabağ ərazisindən həyata keçirilən bu təxribatların qarşısı alınmalıdır:
"Azərbaycanın və digər ölkələrin Qarabağ səması yaxınlığından keçən aviasiya vasitələrinə qarşı ermənilərin radio maneələr tətbiq etməsi təbii ki, kifayət qədər ciddi çağırışdır. Bu, birmənalı olaraq Azərbaycana və həmin ərazidə maneələrə məruz qalan Avropa ölkələrinə qarşıdır. Bu çağrışlara isə Azərbaycan kifayət qədər təsirli, həm də ən qısa müddətdə cavab verməlidir. Bu cavab tədbirlərinə həmin nöqtələrin dəqiq atəşlə məhv edilməsi daxildir. Sərhəddəki yük karvanı isə mənasız şəkildə gözləyir. Bu proses onlar istədikləri qədər davam etdirilə bilər. Ermənistanın xarici "dostları" artıq ərazini tərk etməyə başlayıblar.
Qarabağı Azərbaycan ərazisi kimi tanıyan Ermənistanın isə 19 tırı Azərbaycanla razılaşdırmadan Laçın yolundan keçməklə rusların nəzarətində olan ərazilərə göndərməsi, ümumiyyətlə, başadüşülən deyil. Əvvəlcədən Azərbaycanın buna razılıq verməyəcəyini bilən Ermənistan siyasi şou göstərməyə cəhd etdi. Lakin bu şou heç bir effekt vermədi. Çünki Qarabağ Azərbaycanın daxili məsələsidir. Laçın yolu da Azərbaycan ərazisində yerləşir və kimsə Azərbaycanın daxili işlərinə müdaxilə edə bilməz. Ermənistanın orbitində olan, onunla özünü ermənilərə daha yaxın göstərməyə çalışan dövlətlər də anlayırlar ki, Azərbaycana qarşı Qarabağ məsələsində heç bir təsir mexanizmi mövcud deyil. Ona görə də həmin yük karvanı haradan gəlmişdisə, həmin yerə də qayıdacaq".