"Ermənistan gələcək Osmanlının əyalətlərindən birinə çevrilərsə, normallaşma mümkündür" - Satanovski
"Ərdoğanın yenidən prezident seçilməsindən sonra Türkiyənin Cənubi Qafqaz siyasəti dəyişməyəcək".
KONKRET.az xəbər verir ki, bu fikri rusiyalı politoloq, şərqşünas Yevgeni Satanovski səsləndirib.
Onun fikrincə, bu, artıq Azərbaycanın Ermənistana qarşı irəli sürdüyü kifayət qədər sərt ultimatumda nəzərə çarpır.
"Ərdoğan qalib gəldi və o, Bakının ən yaxın müttəfiqidir. Dağlıq Qarabağ və onun Ermənistana məxsusluğu mövzusu qapanıb, Paşinyan qapayıb. Ermənilərin orada qalıb-qalmayacağı sual altındadır. Bundan başqa, Azərbaycandan Ermənistan ərazisindən keçməklə Naxçıvana dəhliz mövzusu açıqdır və böyük sual "Sünik" rayonunun Ermənistanın nəzarətində qalıb-qalmayacağıdır. Paşinyan açıq şəkildə Qarabağdakı Rusiya hərbi bazasından və sülhməramlılarından xilas olmaq istəyir. Amma bu halda onun Bakı və Ankara ilə növbəti toqquşmada uduzacağı aydın məsələdi", – deyə Satanovski bildirib.
Politoloq, Paşinyanı mübahisəli şəxs adlandırıb.
"Ermənistan-Türkiyə münasibətlərinin normallaşması prosesinə gəlincə, hər şey bizim mövqeyimizdən aılıdır. Əgər Ermənistan bu gün Ərdoğanın qurmaq istədiyi gələcək Osmanlının əyalətlərindən birinə çevrilərsə, o zaman normallaşma mümkündür", – deyə Satanovski bildirib.
O, əlavə edib ki, Paşinyanın sırf Qərbə yönəlməsi Ermənistana başqa çarə buraxmır.
"Nikolun etdiyi hər şey ABŞ-ın maraqlarına uyğundur. ABŞ-ın maraqları isə Ermənistanla İran və Rusiya arasında əlaqənin itməsindədir. Belə olan halda Ermənistanın hansı şansları var? Heç bir şansı. Türkiyənin periferiyası olacaq. Ərdoğanın bu cür normallaşması, şübhəsiz ki, uyğun olacaq", – deyə rusiyalı politoloq qeyd edib.