"Ermənistan Rusiyanın sülhməramlı rolunda yox, İrəvanın tərəfində döyüşəcəyini gözləyirdi" - Satanovski
"Putin Paşinyandan daha çox erməni ola bilməz. Əgər suveren dövlətin başçısı açıq şəkildə deyirsə ki, ərazilərə dair hər hansı iddiadan imtina edir, o zaman Rusiyanın bununla heç bir əlaqəsi yoxdur".
KONKRET.az xəbər verir ki, bu fikri rusiyalı politoloq, şərqşünas Yevgeni Satanovski Vladimir Solovyovun verilişində səsləndirib.
O, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın "Qarabağı təslim etdiyini" və bu nəticənin İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı göz qabağında olduğunu deyib.
Satanovskinin sözlərinə görə, 44 günlük müharibə zamanı Ermənistan hakimiyyəti Rusiyanın sülhməramlılar rolunda iştirakını yox, İrəvanın tərəfində müharibəyə girəcəyini gözləyirdi.
"Moskva məlum səbəblərə görə bunu edə bilməz: həm Ermənistan, həm də Azərbaycan Rusiya üçün dost dövlətlərdir. Ermənilərin hazırda Ukraynada bizim tərəfdə vuruşmaması Rusiyanı təəccübləndirmir, elə deyilmi? Bundan əlavə, əgər siz Moskvanın dəstəyini gözləyirsinizsə, məncə, NATO təlimlərində iştirak etməkdən və KTMT-nin hərbi təlimlərini keçirməkdən imtina etməkdən vaz keçməlisiniz".