Ermənistan Rusiyaya ən yaxın dost ölkə üçlüyünə DÜŞMƏDİ
Ermənistan Rusiyaya ən yaxın dost ölkə üçlüyünə DÜŞMƏDİErmənistan və Qazaxıstan Rusiyaya ən yaxın dost ölkə üçlüyünə düşməyib.
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə "Kommersant" qəzeti məlumat yayıb. Qəzet "Kim bizim düşmənimiz və dostumuz deyil" məqaləsində yazır ki, Moskva Rabitələrin İnkişafı üzrə Milli Tədqiqat İnstitutunun (NIIRK) cümə günü təqdim etdiyi qonşu ölkələrin rabitə rejimlərinin mehribanlıq reytinqini açıqlayıb.
Reytinqə əsasən, Rusiya 14 qonşu ölkədən ən azı 8-i ilə yaxşı münasibət saxlayır.
Tədqiqatlar 14 ölkədə aparılıb, onlardan səkkizi dost ölkə kimi tanınıb. Dördü isə açıq düşmən kateqoriyasına düşüb: Estoniya, Latviya, Litva və Ukrayna.
Daha iki, Gürcüstan və Moldova nisbətən dost dövlətlər hesab olunur.
Tədqiqatın nəticələrini təqdim edən NIIRK direktorunun müavini Valentina Komleva izah edib: "Rabitə rejiminin dostluğu mütəxəssislər tərəfindən ölkələrarası ünsiyyətin şərtləri və qaydalarının cəmi kimi qiymətləndirildi".
Təkcə siyasi komponent yox, həm də əhalinin Rusiyaya ümumi münasibəti nəzərə alınıb. Yerli və xarici ekspertlər hərəkət azadlığı, rus dilinə münasibət, iqtisadi əlaqələr, elmi və mədəni kommunikasiyalar, BMT-də səsvermə və s. kimi ümumilikdə 68 göstəricini təhlil ediblər.
Belarus reytinqin şəksiz lideri olub və olaraq qalır. Qeyri-kommersiya təşkilatları (QHT) səviyyəsində qarşılıqlı əlaqə istisna olmaqla, bütün rabitə növlərində birlik dövləti tərəfindən yüksək ballar alınıb. Ekspert qeyd edir ki, Belarus təşkilatları indi xarici QHT-lər haqqında qanunvericiliyə tabe olduğundan, bu, Rusiya qanunvericiliyinin xərcləridir.
Qırğızıstan, Özbəkistan, Tacikistan, Türkmənistan kimi dost ölkələrlə münasibətlərin dinamikasında yaxşılaşma qeydə alınıb.
Amma Ermənistan və Qazaxıstan "dəyişən rejimlər" qrupuna düşüb. Lakin ekspertlər xəbərdarlıq edir ki, orada Rusiya ilə münasibətlərin tarixinə yenidən baxılmağa başlayır və kommunikasiyaların inkişafı şərtləri pisə doğru dəyişəcək. Bununla belə, çox şey Rusiyanın düzgün kommunikasiya strategiyalarını seçmək bacarığından asılı olacaq.
Qeyd edək ki, yazıda Azərbaycan haqqında məlumat verilməyib.