Ermənistanda siyasi "döyüş"lər başlayıb: Müxalif deputatlar Paşinyana "hücum" etdi
Ermənistanda siyasi Donald Tramp ABŞ-də ikinci dəfə hakimiyyətə qayıtmaqla dünya düzəninə təsir etmək niyyətindədir. Qrenlandiya, Kanada və Panamayla bağlı bəyanatlarının səs-küyü səngiməmiş, Trampın Qəzza ilə bağlı fikirləri də aydın səmada şimşək effekti verdi. Hər kəs Qəzza əhalisinin köçürülməsini müzakirə etdiyi bir vaxtda, Trampın Putinlə saat yarımlıq telefon söhbəti dünya mediasının gündəmini zəbt etdi. Hər kəsin diqqəti dünya hegemonlarının söhbətinin müzakirəsinə qarışdığı bir vaxtda Ermənistan daxilində siyasi "döyüşlər" gedirdi.
Parlamentdə ənənvi hökumət saatında baş nazir Nikol Paşinyan müxalif deputatlarının "hücumuna" məruz qalıb. Paşinyanın ənənəvi düşmənləri bu dəfə də baş nazirin əsəbləriylə oynayıblar. Daim Paşinyanı tənqid edən "Ermənistan" blokunun deputatı Geqam Manukyan parlamentdə baş nazirə bir neçə atmaca atıb. O, Paşinyanın son bəyanatlarına işarə edərək, onun "tarixi Ermənistandan" imtinayla bağlı bəyanatını lağa qoyub:
"Bütün adları dəyişirsiniz, bəs Ararat Mirzoyanın adını nə vaxt dəyişəcəksiniz?".
Geqam Manukyan bununla rəsmi İrəvanın Türkiyəyə qarşı ərazi iddialarının olmaması ilə bağlı bəyanatına diqqət çəkib. Buna görə də, Ermənistan XİN rəhbərinin adından ironiya ilə istifadə edilib.
Qeyd edim ki, Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin rəhbəri Türkiyə ərazisində yerləşən dağın adını daşıyır. Deməli, Ararat Mirzoyanın adında Türkiyəyə qarşı ərazi iddiası var və dəyişib Ağrı dağı Mirzoyan adlandırmaq daha məqsədəuyğun olardı. Məhz buna görə də Ermənistan parlamentinin deputatı da Mirzoyanın adının dəyişdirilməsini tələb edir.
Ermənistan XİN rəhbərinin Geqam Manukyana cavabı gecikməyib: "Mən səni həmişə öz şəxsiyyətini ucuz tutan adam kimi tanımışam". Doğrudan da Manukyanın ad dəyişmək təklifi Mirzoyana xəncər yarası təsiri bağışlayıb. Xarici işlər naziri ünvanına səslənən fikirləri təhqir kimi qəbul edib.
Ermənistan parlamentinin spikeri Alen Simonyan Manukyanın dediklərindən hiddətlənərək onun mikrofonunu söndürüb: "Ədəbli danışın, həddinizi aşmayın", -deyə Simonyan əsəbləşib.
Bax belə, bir-birilərinin adlarını, soyadlarını lağa qoya-qoya hansı ideologiyanı daşıdıqlarının fərqində deyillər. Manukyanlar anlamalıdırlar ki, erməni ad və soyadlarının əksəriyyəri Azərbaycan və Türk adlarıdır. Şirin(yan), Aslan(yan), Camal(yan), Tanırıverdi(yan), Xurşud(yan) və sadalamadığım yüzlərlə azərbaycanlı adını mənimsəyən ermənilər indi onlardan imtina etməyin yollarını axtarırlar. Tanınmış erməni politoloq Aleksandr İsgəndər(yan) dəfələrlə ermənilərin daşıdığı Azərbaycan və Türk adlarından bəhs edib və nədənsə öz soyadındakı İsgəndər adının da azrəbaycanlılara aid olduğunu xatırlamaq istəməyib. Məskunlaşdığı ərazilərdə qədim türk toponimlərinə qənim kəsilən, onların adını dəyişərək erməniləşdirən topluma görə, indi Ağrı dağının adı "Ararat"dır. İndi Paşinyan dövlət gerbindəki Ağrı dağı simvolundan imtina etmək qərarına gəlib. Başqa dövlətin ərazində yerləşən dağın Ermənistanın dövlət atributunda nə işi var? O zaman, ölkənin xarici işlər nazirinin adının dəyişilməsi təklifi də maraqlıdır.