"Futbol dili ilə desək, müharibənin 70-ci dəqiqəsindəyik" - Baş kəşfiyyatçının şifrəli mesajının şərhi
Ukrayna Baş Kəşfiyyat İdarəsinin rəhbəri Kirill Budanov müharibənin qırılma anına az qaldığını bildirib. O qeyd edib ki, futbol dili ilə danışsaq, hazırda müharibənin 70-ci dəqiqəsindəyik və sona az qalıb.
Görünən odur ki, Ukrayna tərəfi bəzi istiqamətlərdə Rusiyanın əldə etdiyi üstünlüyü qəbul etmək niyyətindədir.
Maraqlıdır, Zelenski bu şərtlər altında Rusiya ilə danışıqlar masasına əyləşəcəkmi?
Mövzu ilə bağlı KONKRET.az-a danışan hərbi analitik Elxan Şıxəliyev qeyd edib ki, hazırda tərəflər gözləmə mərhələsindədir:
"Rusiya-Ukrayna qarşıdurmasında tərəflər sürünən müharibə fazasındandırlar. Onlar tükəndirmə mövqeyindədirlər. Rusiya silahlı qüvvələri müəyyən istiqamətlərdə hücumları dayandırıblar. Ukrayna da hazırda Kursk istiqamətində irəliləmir. Açığı, nə Rusiyanın, nə də Ukraynanın hücum üçün əlavə potensialı var. Kurska hücumla uğur əldə edilmədi. Gözləmə mövqeyində olan qüvvələr əlavə resurs cəlb etsələr, nəyəsə nail ola bilərlər. İndi Rusiya ballistik raketlərlə Ukraynanın strateji obyektlərinə zərbələr endirməklə təzyiqi artırmağa çalışır. Putin hökuməti istəyir ki, qarşı tərəf masaya onların şərtlərini qəbul edərək əyləşsin".
Ekspert Qərbin əsas niyyətinin Ukrayna ərazisini nəzərətə götürmək olduğunu bildirib:
"Zelenski bu yaxınlarda ABŞ-nin müdafiə naziri Lloyd Ostinlə görüşəcək və onların verdiyi raketlərlə Rusiya dərinliklərinə zərbə endirmək üçün icazə istəyəcək. Birləşmiş Ştatlar isə seçkiləri gözləyir. Zelenski administrasiyası masada əlini güclü tutmaq istəyir. Ukrayna Kursku işğal etməklə buna nail olmağa çalışırdı. Ancaq nail ola bilmədilər. Açığı, müharibənin tezliklə yekunlaşacağını gözləmirəm. Çünki hər iki tərəf mövcud şərtlərdən narazıdır. Həmçinin havadarlar da bu vasitə ilə divident qazanmağa çalışır. Bundan əlavə, qeyd edə bilərəm ki, Qərbin Ukraynaya sevgisi əbəs deyil. Onlar gələcəkdə Ukrayna ərazisini nəzərətə götürmək niyyətindədir".