Hər gün yumurta yemək bu xəstəliyin dərmanıdır
Nevrologiya mütəxəssisləri Prof. Dr. Ahmet Erdem və Prof. Dr. Lütfü Hanoğlu yumurtanın beyin sağlamlığı üçün mühüm rol oynadığını və Alzheimer xəstəliyinin qarşısını almağa kömək edə biləcəyini vurğulayıblar.
Medipol Mega Universitet Xəstəxanasının mütəxəssisləri tərəfindən aparılan son elmi tədqiqatlar göstərir ki, yumurta istehlakı yaddaşı gücləndirir və idrak funksiyalarını qoruyur. Xüsusilə xolin adlı maddə beyin hüceyrələrinin fəaliyyətini dəstəkləyərək Alzheimer riskini azalda bilər.
Prof. Dr. Hanoğlunun sözlərinə görə, yaşlı insanlarda balanslı qidalanma və fiziki fəaliyyət sağlam yaşlanmanın əsasını təşkil edir. Əvvəllər yumurtanın tərkibində yüksək xolesterin olduğu üçün sağlamlığa zərərli hesab edilsə də, müasir araşdırmalar bu fikrin yanlış olduğunu ortaya qoyub.
KONKRET.az xəbər verir ki, "Yumurta ürək və beyin sağlamlığı üçün çox faydalı bir qidadır", – deyə Dr. Mehmet Özcan bildirib.
Mütəxəssislər təkcə yumurta deyil, balanslı qidalanma və fiziki fəaliyyətin də əhəmiyyətini vurğulayırlar. Alzheimer və digər neyrodejenerativ xəstəliklərdən qorunmaq üçün aşağıdakı məqamlara diqqət yetirmək tövsiyə olunur: