"İsrail müharibəyə başlayacaq və İranın orta şərqdəki qollarına zərbə endirəcək" - ŞOK AÇIQLAMA
İsrail müxtəlif cəbhələrdə müharibəyə hazırlaşır. Bu barədə İsrailin müdafiə naziri Yoav Qalant deyib. O bildirib ki, İranın artan gücü terror təşkilatlarının da qüvvətlənməsinə təkan verir. Bu isə öz növbəsində hərbi toqquşma ehtimalını artır. Bəs görəsən, İsrail və İran arasında müharibə ehtimalı nə dərəcədə realdır?
Mövzunu KONKRET.az-a şərh edən konfliktoloq Elman Vəliyev bildirib ki, İsrail artıq "B" planına keçib: "Əvvəllər İsrail koalisiya qurmur, diplomatik manevrlər etmirdi. İndi Təl-Əviv səfirliklər açır, ərəb coğrafiyasına diplomatik genişlənmə sərgiləyir. İsrail dövlət olaraq xəritədə çox kiçik görsənir. Amma önəmli olan ərazinin həcmi deyil. İsrail "tək dünya dövləti" ideyasını gerçəkləşdirmək üçün bir dövlət qurmalı və bunu mütləq Orta Şərqdə həyata keçirməli idi. İndi İsrailin qarşısında əsas maneələrdən biri Hizbullah təşkilatıdır. İsrailin dövlətçilik tarixi 75 illik bir intervalı əhatə edir. Bu illər ərzində Təl-Əviv onlarla müharibə edib. Ancaq təkcə İranın orta şərqdə ən böyük qolu olan Hizbullahla baş etməyib. Odur ki, İsrail müharibə edəcəkmi sualına, əminliklə "bəli" cavabını verə bilərəm. Amma öncəliklə İranın qollarına zərbə endirəcək".
politoloq hesab edir ki, İsrail İranın orta şərqdəki qollarına zərbəni tək həyata keçirməyəcək: "Burada Amerikanın hərbi bazalarından istifadə olunacaq. Əgər İranın qarşısını ala bilməsələr, bu zaman Tehran Çinin rıçaqına keçəcək.Nəzərə almaq lazımdır ki, illərin ədavətliləri olan Səudiyyə ilə İranı bir masada məhz Çin əyləşdirərək razılıq əldə edib. Hazırda İsrail üçün əsas İranın strateji mövqelərinin vurulmasıdır. Xüsusilə, petrol bazaları və silah arsenallarına hücum ola bilər. Digər proqnoz isə MOSSAD və CİA-nın İranda bir çevriliş cəhdi etməsi ilə bağlıdır. Amma bunu bacarıb-bacarmayacaqları hələ sual altındadır. Çünki İran teokratiyası möhkəm sütunlara dayanıb. Xüsusilə, hərbi sektor daha loyaldır".