– Zəlzələ siyasəti etkilədimi? Təbii, amma az. Çox etkiləsəydi, 14 mayda seçki baş tutmazdı. Burdan mənimlə "seçki 1 il yubanacaq" mübahisəsi edənləri də salamlayıram. Hər zamankı kimi haqlı çıxdım. Prezident Ərdoğan seçkini gecə alsaydı, qarşı tərəf, yəni Qərb fors-majorları çoxaldacaqdı. Zəlzələnin sonucları ağır olsa belə indi Ərdoğan siyasi rəqiblərindən az irəlidədir.
– Kılıçdaroğlu Qərbdən aldığı direktivlə "İstanbul sözləşməsi"nə yaşıl işıq yandıracağını vəd etməklə dini dəyərlərinə çox bağlı milyonlarla seçicinin lənətini aldı. Açıq deyir ki, LGBT ailə dəyərlərinə heç bir ziyan vurmur. Sabah-birigün minbərdən "lənətullah" deyə anılsa, şaşırmaram. Adam ölkəsini tanımır…
Xarici faktorlara gəlincə,
– Azərbaycan FETÖ başda, Qərbdən maliyyə alan kiçik bir kəsim, 3-5 Tehran aftafası dışında iqtidarlı-millətli Cümhur İttifaqının yanındadır;
– Özbəkistan tam mənada Türkiyə iqtidarına dəstək verir. Bu, hərbi müttəfiqlik sazişini qorumaq, gəlişdirmək Mirziyoyevin siyasi karyerası, ölkənin Rusiya caynağına yenidən ilişməməsi üçün həyati önəm daşıyır.
– Ərəb dünyası Türkiyəyə milyardlar axıdır.
– İsrail diplomatik münasibətləri düzəltməklə Ərdoğanla gələcək işbirliyi mesajını verir, eyni zamanda onun gücünü etiraf edir.
Xarici faktorlar Prezident Ərdoğana zəlzələ bölgəsində sürətlə nəhəng sosial projelər həyata keçirmək imkanı verir ki, bu, seçkinin taleyi üçün son dərəcə önəmlidir. Qərbin siyasi manipulyasiyalarının motivi əsasən sosial xarakterlidir – bunlara yer qalmır.
Ərdoğanın aktivindəki bu qədər faktorun alternatvi kimi müxalifətin bir "üstünlüyü" var – Batı ona açıq dəstək verir. O Batı ki, ona Türkiyədə elə bir nifrət var…, lap Azərbaycandakı, Gürcüstandakı Rusiya nifrəti kimi.
"Ərdoğan açıq ara uduzacaq" deyən Azərbaycan vətəndaşlarının siyasi karyerası eynən Kılıçdaroğlunun siyasi karyerasına bənzəyir. Qərb onlara dəstək verir, sonda uduzdurub pərişan edir, amma yox olmağa da qoymur. Çünki "sabah" yenə iqtidarlara cüzi təzyiq üçün gərək olacaqlar.
Kılıçdaroğlu və çevrəsini tanıyan heç bir türk, özəlliklə Azərbaycan vətəndaşları onun Türkiyədə iqtidara gəlməsini arzulamaz. Üstəlik bizim – bütün Azərbaycanın Cümhur İttifaqına, Prezident Ərdoğana, Milli Müdafiə naziri Hülusi Akara, XİN rəhbəri Çavuşoğluna, MİT başqanı Hakan Fidana və digər kabinet üzvlərinə vəfa borcumuz var. Ordumuz bir Nəcməddinin əlində qalmışdı… İndi Şuşadayıq, sabah Xankəndində olacağıq inşallah. Azğın Putinin başını sığallaya-sığallaya Rəis Azərbaycanın təhlükəsizliyinə Türkiyəni qarantör etdi, hər iki ölkənin Məclisi Şuşa Bəyannaməsini ratifikasiya etdi – Rusiyanı böyük mənada vurdu çıxardı Azərbaycandan. Həəəə, ordusu hələ burdadır desəz, onlar da gedəcək, deyirəm – birliyimizlə. Türkiyə bunun üçün Ukraynaya çox ciddi yardımlar edir, Rusiyanı çökdürür. Elan etmədən, ustaca
Türkiyə bizə öz pulumuzla yardım edir sərsəmləmələrinə də baş qoşmayın. Hərbi qüdrətimiz, siyasi gücümüz kapitalın doğru idarəedilməsilə artırsa, nə əla. Prezident Əliyev bu xətti bir az da gücləndirəcək, məncə. Rövnəqlərin uşaqlarının qolunda saat olmaqdansa, qoy neft gəlirləri gələcəyimiz üçün xərclənsin.
Türk milləti xoşafla (meyvə qurusunun suyu) qidalanan əsası 15-16 yaşlı gənclərdən ibarət ordu ilə 5 ölkənin nizami, top-tüfəngli ordusunu yurdundan qovub cümhuriyyət qurub. Əbədi yaşasın!  Bu millət siyasi qərar verəndə qarnı ilə deyil, beyni ilə verir – mədənin ölçüsündən fərqli beynin gücünü hesablamaq mümkün deyil. 100 il sonra regional gücə çevrildiyi, dünya hərb sənayesinin öncüllərindən olduğu, Qafqazda genişləndiyi, nüfuz dairəsini sürətlə böyütdüyü halda heç əyləcə basarmı?