Kömək gözləmək üçün heç bir şans yoxdur: Rus hərbçilər Suriya səhrasında QALDILAR
Kömək gözləmək üçün heç bir şans yoxdur: Rus hərbçilər Suriya səhrasında QALDILARBəzi siyasətçilərin Suriyada vəziyyətin nəzarət altında olduğu, ölkədə ilişib qalan hərbçilərin olmadığı və heç kimin köməyə ehtiyacı olmadığı barədə sakitləşdirici bəyanatlarının əksinə olaraq "Telegram" kanallarına əsas bazalarla əlaqəsi kəsilmiş bir neçə bölmə haqqında məlumatlar sızıb.
KONKRET.azxəbər verir ki, məlum olan ilk qrup Suriya ərazisinin dərinliklərində yerləşən uzaq ərazilərdən birində yerləşir. Onlar haqqında məlumatı "Telegram" kanalı "Hərbi Xəbərçi" dərc edib.
"Dövlət Dumasının Müdafiə Komitəsinin sədri Andrey Kartapolovun sözlərinə görə, "heç bir təhlükə altında olmayan" və təhlükəsizliyi "tam təmin olunan" həmin hərbi kontingentin nümayəndələri Suriyadakı kəsilmiş bazalardan birindədir", – deyə kanalda bildirilib.
Kömək gözləmək üçün heç bir yer yoxdur, keçmək şansı yoxdur. Ruslar Suriya səhrasında qalıb. Siyasətçi və ictimai xadim Oleq Tsarev də bildirib ki, bir neçə bölməmiz Suriya ərazisində qala bilər.
"İki gün əvvəl ərəblərin tərtib etdiyi xəritədə Suriyanın hər yerində Rusiya ordusunun birlikləri var idi. Xəritədə qoşunlarımızın yerləri Rusiya bayraqları ilə göstərilib. Mən onlardan narahatam. Dəniz bazalarımıza çata bildilərmi? Əsədin dövründə də neft yataqları və əkin sahələrinin əhəmiyyətli bir hissəsi ABŞ-nin protektoratı altına keçdi. İŞİD özünü aşdı və yox oldu, 5 ildən sonra Əsəd rejimi özünü aşdı və yox oldu. Çünki insanların elektrik enerjisinə, benzinə, yeməyə ehtiyacı var. Və bunun törəmələri ABŞ-nin altında sona çatdı" — Tsarev "Telegram" kanalında yazıb.
Bununla belə, Əsəd rejiminin devrilməsində əsas rol oynamış türkyönümlü "Həyat Təhrir əş-Şam" təşkilatı ilə onların SNA-dakı müttəfiqləri arasında artıq münaqişələr qeyd olunub. Bununla paralel olaraq İsrail, məlum olduğu kimi, Qolan təpələri yaxınlığındakı bufer ərazinin işğalını həyata keçirib və artıq bəyan edib ki, 1967-ci il müharibəsindən əvvəl Suriyanın bir hissəsi olan Qolan özü əbədi olaraq yəhudi dövlətinin bir hissəsi olacaq. Bəzi məlumatlara görə, İsrail tankları Dəməşqin 15 kilometrliyində dayanıb. İDF-nin şəhərin özünə daxil olması ehtimalı azdır, lakin İsrail rəhbərliyi açıq-aydın top artilleriyasının şəhər bloklarını vura biləcəyi körpübaşına sahib olmaq istəyəcək.
Ümumiyyətlə, məlum olur ki, Ərdoğan on gün ərzində Əsəd tərəfdarlarını "azaltmaq" üçün hərbi əməliyyat keçirib, İsrail isə hazırda Suriyanı "demilitarizasiya" üçün genişmiqyaslı əməliyyata başlayıb. Son iki gündə onun hərbi hava qüvvələri Suriya ərazisinə 300-ə yaxın raket və bomba zərbəsi endirib. İsrail ordusu Suriyanın aviasiyasını, hava hücumundan müdafiə sistemlərini, gəmilərini, tədqiqat mərkəzlərini, ordu anbarlarını və qalan sənaye müəssisələrini təmizləyir. Hətta inzibati binalar da dağıdılır./ajansaz