"KTMT-nin Azərbaycanla sərhəddə yerləşdirilməsi Ermənistana fayda gətirəcək" - Lavrov
"KTMT missiyasının Azərbaycanla sərhəddə yerləşdirilməsindən Ermənistan fayda görəcək".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu "Tsarqrad" telekanalına müsahibəsində Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov deyib.
O bildirib ki, Ermənistan Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatının (KTMT) missiyasının yerləşdirilməsindən faydalanacaq və daha stabil vəziyyətə düşəcək.
"Biz eyni şəkildə (2022-ci ilin yanvarında Qazaxıstanda olduğu kimi – red.) KTMT üzvü Ermənistana kömək etməyə hazır idik.
2022-ci ilin payızında təşkilatın İrəvanda keçirilən sammitində erməni müttəfiqlərimizin müraciətinə uyğun olaraq KTMT-nin müşahidəçi missiyasının Ermənistan ərazisində yerləşdirilməsinə dair sənəd hazırlanıb.
Sənəd xarici işlər nazirləri səviyyəsində tam razılaşdırılıb. Sonra son anda sammitin özündə erməni dostlar onun qəbulunu təxirə salmağı xahiş etdilər. İndiyədək o, kağız şəklində qalır və reallaşdırmaq mümkün deyil", – Lavrov bildirib.
Rusiya XİN rəhbərinin sözlərinə görə, "Əgər İrəvan artıq razılaşdırılmış sənədi təsdiqləsəydi, mən əminəm ki, Ermənistan qazanacaqdıi və daha sabit vəziyyət alacaqdı".
Xatırladaq ki, aprelin 13-də Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan parlamentdə Ermənistanın KTMT missiyasını qəbul etməyə hazır olduğunu bildirib.