Lukaşenko Putini pis niyyətli adam hesab eləmir - ŞƏRH
Lukaşenko Putini pis niyyətli adam hesab eləmir - ŞƏRHRusiyada "Vaqner" silahlı qiyamından sonra Yevgeni Priqojinin Belarusa getdiyi bildirilir. Bəzi mənbələr "Vaqner"in Belarus ərazisində fəaliyyət göstərəcəyini iddia etsə də, deyilənlər təsdiqini tapmayıb. Qərb mətbuatı isə hesab edir ki, Ukraynada minlərlə insanın ölümündə bir başa iştirak edən "Vaqner"in üsyan etmək cəhdi sadəcə, Rusiyanın ssenarisi əsasında hazırlanıbmış.
Fərqli düşünənlər də var. Bəzi siyasi ekspertlərin qənaətincə isə Priqojinin etdiyi cinayət cəzasız qalmayacaq.
Onlar hesab edir ki, "Vaqner"qrupunun rəhbəri gec-tez aradan götürüləcək. Belarus Prezidenti Aleksandır Lukaşenko isə bu iddilarla razı deyil:
"Putinlə Priqojin arasındakı münasibətlər haqqında nəsə demək istəmirəm. Ancaq başa düşməlisiniz ki, Putin Priqojini məndən qat-qat yaxşı tanıyır. Onların Sankt-Peterburqdan daha yaxşı əlaqələri var. Son vaxtlara kimi bir-biri ilə çox yaxşı münasibəti də var idi. Priqojin hazırda azadlıqdadır və onunla bir neçə dəfə telefon danışığımız olub. Dünən günortadan sonra da zəng etdim və "Vaqner"in bundan sonrakı fəaliyyəti ilə bağlı məsələləri müzakirə etdik. Priqojin mənə – biz Rusiyanın rifahı üçün çalışacağıq və borcumuzu sona qədər yerinə yetirəcəyik – dedi.
Bundan sonra Priqojinə nə olacaq deyə bilmərəm. Amma Putin o qədər pis niyyətli insan deyil ki, ondan intiqam alsın", – deyə Lukaşenko bildirib.