Markedonov: "Ərdoğan hər kəsə, o cümlədən Moskvaya mühüm siqnallar ötürdü"
"Ərdoğanın Azərbaycana səfəri Türkiyənin xarici siyasətinin bəzi əsas məqamlarını işıqlandırmaq məqsədi daşıyırdı".
KONKRET.azxəbər verir ki, bu barədə Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin MDBMİ-nin Beynəlxalq Araşdırmalar İnstitutunun aparıcı elmi işçisi Sergey Markedonov bildirib.
"Ərdoğan türk xalqlarına, Şimali Kiprə dəstəyini ifadə edib. Bütövlükdə bu, aktiv Avrasiya siyasətidir. Bunlar Ərdoğanın hər kəsə, o cümlədən Moskvaya verdiyi siqnallardır".
Onun sözlərinə görə, Türkiyə prezidentinin Azərbaycana səfəri təkcə mühüm xarici siyasət komponentin deyil, həm də daxili siyasətlə bağlıdır.
"İkinci turda etnik azərbaycanlı olan Sinin Oğan həlledici rol oynadı və 5% topladı. Bu adam Azərbaycanda işləyib, Azərbaycanın təbliğatçısıdır. Türkiyədə 3 milyon azərbaycanlı seçici var, ona görə də Ərdoğanın Azərbaycana səfəri çox mühüm daxili siyasi faktordur. O, seçicilərinə minnətdar olduğunu nümayiş etdirməli idi", – deyə Markedonov əlavə edib.