Moskva və Kiyev İstanbulda keçirilən danışıqlarda bu məsələdə razılığa gəlib - Lukaşenko DETALLARI AÇIQLADI
"Moskva və Kiyev ötən ilin martında İstanbulda keçirilən danışıqlarda Krım və Donbasın taleyi ilə bağlı razılığa gəliblər və hətta ilkin saziş də imzalanıb".
KONKRET.azxarici KİV-ə istinadən xəbər verir ki, bunu Belarus Prezidenti Aleksandr Lukaşenko deyib.
Onun sözlərinə görə, Rusiya və Ukrayna nümayəndə heyəti 2022-ci ilin martında keçirilən danışıqlarda Krımın icarə şərtlərini müzakirə edib.
Lukaşenko qeyd edib ki, sülh müqaviləsi layihəsini şəxsən görüb, lakin Kiyev sonda bu ideyadan vaz keçib.
"Putin mənə ilkin imzalanmış sənədi verdi. Normal, hətta Krımda bir növ uzunmüddətli icarədən söhbət gedirdi. Amma indi bu, artıq mümkün deyil. Konstitusiyaya görə artıq ora Rusiyanın ərazisidir. Onlar artıq razılaşmışdı ki, əvvəlcə Xarici İşlər Nazirlikləri, sonra isə dövlət başçıları qərar versinlər və imzalasınlar. Bu, yaxşı proses idi, lakin onlar bundan imtina etdilər", – deyə Lukaşenko bildirib.
Qeyd edək ki, Rusiya və Ukrayna arasında münaqişənin həlli üzrə danışıqlar müharibədən az sonra başlayıb. Tərəflər Belarus Prezidenti Aleksandr Lukaşenkonun vasitəçiliyi ilə şəxsən bir neçə dəfə görüşüb. Nümayəndə heyətləri ən böyük irəliləyişi martın 29-da İstanbulda Rusiya, Ukrayna və Türkiyə xarici işlər nazirlərinin iştirakı ilə keçirilən görüşdə əldə ediblər.
Belə ki, Kiyev Moskvaya ikitərəfli danışıqlarda Krımın mülkiyyəti məsələsini 15 il ərzində həll etməyi və Donbass məsələsini isə dövlət başçılarının görüşündə razılaşdırmağı təklif edib.