"Növbədə Ermənistanın süqutudur" - Tevanyan
Ermənistanda siyasi vəziyyət dəyişməz qalır. Hakimiyyətin tutduğu xətti sərt tənqid edən müxalifət Paşinyanı satqınlıqda ittiham edir. Parlamentdə təmsil olunan müxalif deputatlar ictimai rəyi çaşdırmaq üçün müxtəlif platformalardan istifadə edirlər. Onların daha çox müraciət etdiyi tribuna sosial şəbəkələrdir. Əsasən Facebookdan istifadə edən həmin qüvvələr revanşist çağırışları ilə diqqət çəkirlər. Parlamentdə "Ermənistan" blokunu təmsil edən Andranik Tevanyan tez-tez sosial şəbəkələr vasitəsilə hakimiyyət əleyhinə çıxışlar edir və Qarabağın əldən getməsində Paşinyanı günahlandırır. Növbəti dəfə özünün Facebook hesabında Ermənistanın Qarabağla bağlı siyasətini şərh edən deputat hakimiyyətin onları aldatdığını qeyd edib. Bildirib ki, hakimiyyət Ermənistanı xilas etmək üçün Qarabağdan imtina edib.
Qarabağı Azərbaycanın tərkibində tanıdığını deyən Paşinyanın ünvanına sərt ittihamlar səsləndirən Tevanyan daha sonra əlavə edib ki, guya Ermənistanda insanların əksəriyyəti Paşinyanın yürütdüyü siyasətlə razılaşmır və onun əlehinədir: "İndi insanlara başa salmağa çalışıram ki, növbədə Ermənistanın süqutudur", – deyə Tevanyan yazır.
Deputatlardan əlavə digər siyasətçilər də Ermənistan cəmiyyətində ruh düşkünlüyü yaratmaqla məşğuldur. Bunlardan biri də siyasi ekspert Boris Navasardyandır. Politoloq hesab edir ki, Brüsseldəki son görüşün nəticələri Ermənistan üçün qəbuledilməzdir. Humanitar yüklərin Ağdamdan daşınacağına toxunan Navasardyan bundan sonra Qarabağ ermənilərinin reinteqrasiya prosesinin sürətlənəcəyini düşünür.
Erməni politoloqlardan geri qalmayan rusiyalı ekspertlər də məsələyə elə onlar kimi yanaşırlar. Mixail Aleksandrov Ermənistan mətbuatına müssahibəsində az qala erməni kimi danışıb. Azərbaycanı ittiham edən politoloq regionda erməniləri hüquqları pozulan xalq kimi xarakterizə edib.
Beləcə, öz havadarlarından xüsusi təlimat alan erməni siyasi ekspertlərin nə deyəcəyi əvvəlcədən məlumdur.
Amma unudurlar ki, regionda bütün məsələləri Azərbaycan diqtə edir.