Olimpiya medalı əlindən alınan azərbaycanlı idmançı apellyasiya şikayəti verəcək
Qazaxıstan millisində çıxış edən azərbaycanlı ağırlıqqaldıran Nicat Rəhimov olimpiya medalının əlindən alınması və 8 il müddətinə diskvalifikasiya olunması ilə bağlı apellyasiya şikayəti verəcək.
KONKRET.az-ın məlumatına görə, bu barədə 29 yaşlı idmançı şəxsi instaqram hesabında bildirib.
Rəhimov bir çox suallar cavabsız qaldığı üçün qərarla qətiyyən razı olmadığını vurğulayıb: "Bu məsələdə ən dəhşətlisi odur ki, onlar olimpiada vaxtı göndərilən nümunəmlə bağlı heç bir sual olmadan mənim və Qazaxıstanın əsas mükafatı hesab edilən Rio-de-Janeyro Yay Olimpiya Oyunlarının qızıl medalını əlimdən almaq istəyirlər".
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Dopinq Test-Agentliyi (ITA) 2021-ci ilin yanvarında Rəhimova qarşı antidopinq qaydalarının pozuntusu ilə bağlı ittiham irəli sürüb və idmançını yarışdan kənarlaşdırıb. Qərardan narazı qalan ağırlıqqaldıran CAS-a müraciət edib. O, araşdırma müddətində yarışlardan müvəqqəti uzaqlaşdırılmışdı.
Nicat Rəhimov Azərbaycan millisində ikən 2013-cü ildə orqanizmində steroidlər tapıldığı üçün 2 il müddətinə diskvalifikasiyaya məruz qalıb.