Ölmüş ATƏT-in Minsk qrupunun dirilmək təhlükəsi - Politoloqdan açıqlama
Ölmüş ATƏT-in Minsk qrupunun dirilmək təhlükəsi - Politoloqdan açıqlamaİkinci Qarabağ müharibəsində Azərbaycanın qələbəsi regionda reallığı dəyişdi. İyirmi səkkiz il münaqişənin həlli ilə məşğul olan ATƏT-in Minsk qrupu adlanan bir qurum, üzərinə götürdüyü öhdəliyi yerinə yetirmək əvəzinə Ermənistanın vəkili rolunda çıxış etdi. Ərazilərimizin işğalını qanuniləşdirmək üçün illərlə münaqişənin həllinə heç bir töhvə verilmədi. Ermənilərin sevimlisinə çevrilən ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri onların maraqlarının təmin edilməsindən ötəri hər cür vasitədən istifadə etməyə cəhd göstərsə də, arzuları reallaşmadı.
Azərbaycan ərazi bütövlüyünü öz imkanları hesabına təmin etdi. 2020-ci il sentyabrın 27-də başlayan Vətən müharibəsində ATƏT-in Minsk qrupunun 28 il ərzində görə bilmədiyi işi Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında qəhrəman ordumuz cəmi 44 günə həll etdi. Azərbaycanın əldə etdiyi zəfərdən sonra ATƏT-in Minsk qrupu fəaliyyətini dayandırdı. Artıq Azərbaycan 30 illik işğala son qoyduğundan beynəlxalq vasitəçilərin iştirakına ehtiyac qalmadı.
İndi, Qərbin bəzi siyasi dairələri ATƏT-in Minsk qrupunu yenidən bərpa etmək üçün çalışır.
Məsələ ilə bağlı KONKRET.az-a açıqlama verən politoloq Tural Əliyev ABŞ və Fransanın yenidən Minsk qrupunun dirçəldilməsiylə bağlı verdiyi bəyanatların gözlənilməz olmadığını bildirdi:
Ölmüş ATƏT-in Minsk qrupunun dirilmək təhlükəsi - Politoloqdan açıqlama"2-ci Qarabağ müharibəsinə qədər, ABŞ, Fransa və Rusiya bölgəyə mütamadi səfərlər edib, müxtəlif açıqlamalar versələr də nəticə isə sıfıra bərabər idi. Azərbaycan isə güc tətbiq etmək hüququnu hər zaman özündə saxlayırdı. Sülh yolu ilə danışıqların fayda verməyəcəyi təqdirdə Azərbaycan ordusu güc yolu ilə ərazi bütövlüyümüzü bərpa edəcəkdi. Elə də oldu və sülh danışıqları nəticə vermədiyindən Azərbaycan legitim hüququndan istifadə edərək Qarabağı işğaldan azad etdi. 10 noyabr bəyanatından kənar qalan ABŞ və Fransa bölgəyə təsir etmək üçün, yeni bir formata ehtiyac olduğunu bildirirlər. Yeni format alınmayacağı təqdirdə Minsk qrupunu başqa bir adda yenidən diriltmək planları var. Bu baxımdan həm ABŞ, həm də Fransa regionda öz təsir dairələrini bərpa etməkdən ötəri Minsk qrupu formatında hərəkətə keçmək istəyirlər. İkincisi, Ermənistan tərəfdən neçə vaxtdır versiyalar irəli sürülür ki, Qarabağa beynəlxalq mexanizmiləri gətirmək üçün müəyyən alətlər işə salınmalıdır. Bu, Ermənistanın öz istəyi deyil. Onlara Qərb tərəfdən təzyiq var. Qərb Qarabağda yaşayan erməni əhalisinin təhlükəsizliyini və hüquqlarının qorunması adı altında bölgəyə daxil olmaq istəyir. Bu da münaqişənin həllinə deyil, yenidən uzadılmasına istiqamətlənib".