"Paşinyana görə qurban verə-verə gedirik" - Şarmazanov
Ermənistanın üzləşdiyi problemlər sıradan bir hadisə deyil. Bu, bir millətin faciəsidir və ermənilər bu yolu yüz illərdir qət edir. Erməni probleminin başında isə faşist ideologiyası dayanır. O ideologiya ki, yüz illərdir bir milləti bəladan-bəlaya aparıb. Tarixin təkərləri altında məhv olan erməni xalqı nə qədər dirçəlməyə səy göstərsə də, erməni ideologiyası onların inkişafına mane olub.
Bütün dövrlərdə reallıqla barışmayan ermənilər yanaşı yaşadıqları xalqlara qarşı düşmənçilk ediblər. Bu düşmənçilik isə onlara genlə keçib. Məskunlaşdıqları ərazilərdə özlərini yerli xalq hesab edən ermənilər həmin xalqların milli mədəni abidələrini mənimsəməklə məşğul olmaqdan belə çəkinmirlər. 19-cu əsrin əvvəllərindən Qafqaza gələn ermənilər zaman-zaman Azərbaycan ərazilərinə sahib çıxıblar.
İndi öz dövlətçiliyini itirmək təhlükəsi ilə üzləşən Ermənistan Cənubi Qafqazda yaranan reallığı qəbul etmək istəmir. Ermənistan siyasi elitasında təmsil olunanlar da bunu başa düşür və çıxış yolu axtarır. Bəzi siyasətçilər düşdükləri situasiyanın səbəblərini tapmağa çalışır.
Ermənistan parlamentinin keçmiş deputatı Eduard Şarmazanov hesab edir ki, erməni xalqının başına gələn bəla 5 il əvvəl – 2018-ci ildən başlayıb. Keçmiş deputat düşünür ki, onları bu vəziyyətə salan Nikol Paşinyanın apardığı siyasətdir.35 il əvvəl başlarına açdıqları problemi Paşinyanın ayağına yazan Şarmazanov və digər ermən millətçiləri müharibənin də Nikolun siyasəti nəticəsində başladığını düşünür.
"2019-cu ilin avqustunda Paşinyan "Qarabağ Ermənistandır və nöqtə" deməklə müharibə düyməsini sıxdı. Sonra müharibə başladı və Nikol 44 gün ərzində erməni xalqını aldatdı. Nəticədə biabırçı şəkildə məğlub olduq.
Müharibənin ilk günü o, parlamentdə bəyan etdi ki, indiki məqamda bir nəfər itki vermədən və Qarabağ ərazisinin bir santimetrini belə itirmədən müharibəni dayandırmaq olar. Nikol Putinin müharibəni dayandırmaq təklifini də rədd etdi və nəticə daha acınacaqlı oldu.
Bundan aylar sonra Paşinyanın yarıtmaz siyasəti nəticəsində biz yenidən qurbanlar verdik. İndi Ermənistan müstəqilliyini itirmək təhlükəsi ilə üz-üzədir. İndi bizim rusları, fransızları və amerikalıları günahlandırmağa əsasımız yoxdur".
Əslində ermənilər fransızlardan, ruslardan və amerkalılardan daha çox şey umurlar. Onlar havadarlarının köməyinə arxayın olub yenidən regionda təxribatlar törətməyə cəhd edirlər. Azərbaycanla şərti sərhəddə 19 yük avtomobilinin gətirilməsi də adlarını çəkdiyi dövlətlərin ssenarisinə uyğundur.