"Qarabağdakı qanunsuz hərbi birləşmələr məhv ediləcək" - AÇIQLAMA
Ermənistanın sərhədə gətirdiyi yük maşınları hələ də gözləmə mövqeyindədir. Düşmən ölkənin "humanitar yük" şousuna dəstək verən qüvvələr Azərbaycanın qəti mövqeyi qarşısında geri addım atmağa məcbur olsa da, bəziləri hələ də ölkəmizi ittiham etməkdə davam edir. Şouda daha çox canfəşanlıq edən tərəf isə Fransadır. Qərbi Avropa dövlətinin bütün strukturları Ermənistana dəstək nümayiş etdirir və yüklərin məhz Laçın yolundan keçməsini israr edirlər.
Əslində Ermənistanın "humanitar fəlakət" adı altında başladığı bu çirkin kampaniya Azərbaycanın imicinə zərbə vurmağa hesablanıb. Amma Qərbdə də anlayırlar ki, Azərbaycan öz suveren hüquqlarından istifadə edir. Bu isə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğundur.
Məsələ ilə bağlı KONKRET.az-a açıqlama verən politoloq Tural Əliyev Ermənistanın məqsədi barədə danışdı:
"Ermənistan humanitar yükləri göndərəndə bilirdi ki, avtomobil karvanını Azərbaycan Laçın yoluna buraxmayacaq. Bunu bilərəkdən göndərmək o deməkdir ki, ermənilər "humanitar fəlakət" şousu düzəltmək niyyətindədir. Humanitar yüklərin sərhəddə saxlanılması və alternativ Ağdam-Xankəndi yolunun təklif edilməsini Ermənistan və havadarları qəbul etmədi. Nəticədə həmin yüklər hələ də gözləməkdədir. Azərbaycan isə öz mövqeyini dəyişməyib və verdiyi bəyanatın arxasındadır. ABŞ Dövlət katibinin Azərbaycan Prezidentinə zəng vurması və Laçın yolu ilə paralel digər marşrutların da istifadə edilməsi ilə bağlı dediyi sözlər o deməkdir ki, artıq ABŞ və digərləri də Azərbaycan tərəfinin bəyanatına hörmətlə yanaşır.
Onlaq qəbul edir ki, Azərbaycan öz suveren hüquqlarından çıxış edir və buna hörmət etmək lazımdır. Əks halda Azərbaycanın suveren hüquqları tapdanarsa və təklif edilən marşrutla humanitar yüklər daşınmazsa, regionda hərbi toqquşma ehtimalı artacaq. Ona görə də yüklərin Azərbaycanın təklif etdiyi yolla Qarabağa daxil olması məqbul hesab edilib. Yalnız qarşılıqlı güzəşt regionda vəziyyətin normallaşmasına gətirib çıxara bilər. Əks halda Qarabağdakı qanunsuz erməni hərbi birləşmələri məhv ediləcək. Bütün bunları Blinkenlə telefon danışığı zamanı dövlətimizin başçısı ifadə edib. Bundan sonrakı addımlar həmin yüklərin Qarabağa hansı formada daxil olmasından asılıdır. Yük Azərbaycanın müəyyən etdiyi yol xəritəsi ilə Qarabağa daxil olacaq".