Qurbanqulu oğluna təhvil verdiyi hakimiyyəti GERİ QAYTARIR
Qurbanqulu oğluna təhvil verdiyi hakimiyyəti GERİ QAYTARIRTürkmənistanın sabiq prezidenti Qurbanqulu Berdiməhəmmədov keçən il oğluna təhvil verdiyi hakimiyyəti geri qaytarmaq niyyətindədir.
KONKRET.azxəbər verir ki, bu barədə "Carnegie Politika" nəşri yazıb.
Bildirilib ki, pərdə arxasından idarə etmək getdikcə pisləşir. Oğlu prezident olandan sonra bir çox səlahiyyətləri öz üzərinə götürür, nüfuzlu qohumlarını təqib etməyə başlayır. O, atası ilə yox, indi onunla əlaqələr quran xarici tərəfdaşlarla görüşməyə başlayır. Bundan əlavə, Sərdar Berdiməhəmmədov bir neçə naziri təyin edərək hökuməti yeniləyib.
Nəşr yazır ki, belə ikili hakimiyyət iyerarxiyada çaşqınlığa gətirib çıxarır: nə cəmiyyət, nə də dövlət aparatı ölkənin əsl rəhbərinin kim olduğunu başa düşmür.
Sabiq prezident bütün bu proseslərdə real gücü bərpa etmək üçün təcili xüsusi əməliyyatla cavab vermək qərarına gəlib. Martın sonunda Türkmənistanda parlament seçkiləri keçirilib ki, bu seçkilərdə məqsəd ölkədə parlamentin birpalatalı olmasıdır.
Qurbanqulu Berdiməhəmmədov rəhbərlik etdiyi parlamentin yuxarı palatasında islahatlara başlayıb.