Rusiya KTMT-ni sərhədə yerləşdirir? - ƏTRAFLI
KTMT Ermənistan və Azərbaycan sərhədində müşahidə missiyasının yerləşdirilməsi məsələsinin müzakirə etməyə hazırdır. Sadəcə təşkilat İrəvanın cavabını gözləyir.
KONKRET.az RİA Novostiyə istinadən xəbər verir ki, bunu Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin MDB ölkələri üzrə departament direktoru Mikael Ağasandyan bildirib.
"KTMT-yə üzv dövlətlər regionda vəziyyəti sabitləşdirmək səylərindən heç vaxt əl çəkməyib. Ermənistana təşkilatın geniş imkanlarından maksimum fayda əldə etməyə imkan verəcək konkret həll yolları tapmağa hazır olduqlarını dəfələrlə təsdiqləyiblər. Biz hələ də İrəvandan müsbət cavab gözləyirik və Ermənistanın sərhədyanı rayonlarında KTMT-nin müşahidə missiyasının yerləşdirilməsi təklifi, eləcə də müttəfiqimizə kömək məqsədilə digər birgə tədbirlərlə bağlı məzmunlu işi bərpa etməyə hazırıq. Moskva müvafiq qərarların qəbulunun ümumi regional vəziyyətə müsbət təsir edəcəyinə əmindir", – deyə o bildirib.
Ermənistan isə ərazisində KTMT təlimlərinin keçirilməsindən imtina etməklə təşkilatda təmsil olunan dövlətlərdən heyif çıxmağı düşünür. Ermənistan hakimiyyəti hesab edir ki, KTMT onların mövqeyini müdafiə etməli və hərbi əməliyyatlarda Ermənistan tərəfdə olmalıdır.
Amma KTMT-dən bildirilib ki, Azərbaycan-Ermənistan sərhədləri delimitasiya və demarkasiya olunmadığından hər iki ölkənin sərhədləri müəyyən olunmayıb və qarşıdurma da şərti sərhəddə baş verib. Ona görə də hərbi təşkilat regionda sülhün qorunub-saxlanılması üçün əlindən gələni edir.
KTMT-nin Ermənistan Azərbaycan sərhəddinə missiya göndərməsinə gəlincə, burada məqsəd Avropa İttifaqının missiya qrupuna alternativ qüvvə yaratmaqdır.