"Rusiyanın imperalist təfəkkürü bölgəni xaosa, qarşıdurmalara sürükləmək istəyir" - Politolaqdan AÇIQLAMA
Regionda cərəyan edən hadisələr göstərir ki, sülhə mane olan üçüncü tərəf daha çox canfəşanlıq edir. Tez-tez təxribatların törədilməsi, sərhəddə və Qarabağ ərazisində atəşkəsin pozulması, Qarabağ ermənilərinin qızışdırılmasında maraqlı olan tərəflər var. Siyasi ekspertlər də bu fikirdədir. Onlar da hesab edir ki, üçüncü tərəf regionda konfliktlərin daim alovlanmasında maraqlıdır.
KONKRET.az-a açıqlama verən politoloq Qabil Hüseynli də erməniləri xüsusi təlimatlandıran Rusiyadır deyir:
"Brüssel görüşündən sonra erməniləri ayıldıblar. Rusiya sülhməramlılarının müdaxilələri onları Azərbaycan əleyhinə, həm də bölgədə sülh yaradılması proseslərinə əngəl yarada biləcək hərəkətlərə təhrik edir. Və bu hərəkətlərin qarşısının alınması istiqamətində artıq Azərbaycan dövləti düşünməyə başlayıb. Rusiyanın buradakı fitnəkarlığından Avropa Birliyi və Vaşinqton da xəbərdardır. Bölgə yenidən dinc həyata qovuşmaq, dayanıqlı sülhə meyl etmək istəyir, bu istiqamətdə irəliləyir. Amma Rusiyanın imperalist təfəkkürü bölgəni yenə də xaosa, qarşıdurmalara sürükləmək istəyir. Zənn etmirəm ki, istəklərinə çata bilsinlər. Onların istəkləri beynəlxalq düzənə qarşıdır. Bölgədə sülh prosesinə qarşıdırlar. Dünyanın strateji maraqlarının əleyhinə qarşı çevriliblər. Bu sarıdan onların hər hansı uğur qazanacağı güman edilmir. Üstəlik, Azərbaycan kimi güclü, qüdrətli ordusu, Türkiyə kimi müttəfiqi olan bir bölgədə bu cür at oynatmaq uzun davam edə bilməz".
Brrüsel görüşü zamanı Rusiya XİN bəyanatına toxunan politoloq rusların bu əməlinə sərt reaksiya verdi:
"Çox həyasız və təxribatçı bəyanat idi. Bu bəyanat açıq-aşkar yeni imperiyaçılıq məfkurəsindən doğan müddəalarla zəngin idi. Bəyanatda təhdid elementləri də var idi. Orada Cənubi Qafqaza haqq edilmiş kimi hüquqları olan bir dövlətin Xarici İşlər Nazirliyinin səfəh iddiaları öz yerini tapmışdı. Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi öz təmkinli cavabı ilə bunların söylədiklərinin hamısını alr-üst elədi".
Qarabağ separatçılarının başçısı Araik Artunyanın sərsəm çıxışları isə bölgədə sülhü təhdid altına alır. Xankəndidə dinc əhalini zorla meydana çıxaran separatçı dəstə üstəlik Azərbaycana meydan oxuyur.
Araik Artunyanın bir həftə vaxt verməsini şərh edən Qabil Hüseynli bildirdi ki, "Bu, Azərbaycana mesajdır. Qismən də ola bilsin dünya ictimai rəyinə hesablanan mesajdır. Demək istəyirlər ki, biz Azərbaycana tabe olmayacağıq, Azərbaycan cəmiyyətinə inteqrasiya etməyəcəyik. Ermənistanla guya bizi ayıran Laçın sərhəd-keçid məntəqəsini qəbul etmirik və onun mövcudluğunu aradan qaldıracağıq. Alt sətirlərdə bu fikirlər var. Bunlar hamısı rusların təhriki ilə deyilmiş sözlərdir. Bunların qarşısını almağa isə Azərbaycan ordusunun gücü və qüdrəti çatar.
Düzdür, mülki əhali ilə müəyyən kontaktlarımız, əlaqələrimiz var. Bu prosesə də başçılıq edən Balasanyanı sıradan çıxartdılar. Amma bütün bunlara baxmayaraq, Azərbaycan ümid edir ki,əhalinin böyük hissəsi Araik Artunyanın bəyanatına uymayacaq və onun arxasınca getməyəcək. Amma rusların təhriki ilə nələrsə etməyə cəhd edərlərsə, Azərbaycan ordusu qətiyyətlə xüsusi təyinatlılardan tutmuş, dağ komando qoşunlarına qədər,digər döyüş növlərindən ibarət qoşunlarımız başlarına od yağdıracaq və onları yerində oturdacaq".