Səfirdən SƏRSƏM AÇIQLAMA: "İran və Ermənistan Zəngəzur dəhlizinin açılmasına imkan verməyəcək"
"İran və Ermənistan Zəngəzur dəhlizinin açılmasına imkan verməyəcək".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu İranın Ermənistandakı səfiri Abbas Bədəxşan Zohuri bu gün jurnalistlərlə söhbətində deyib.
"Belə regional proseslər fonunda İran və Ermənistan beynəlxalq sərhədlərin tanınması, mübahisələrin sülh yolu ilə həlli, region xalqlarının hüquqlarına hörmət edilməsi kimi məsələlərdə həmfikirdirlər.
Keyfiyyətli və rahat nəqliyyat marşrutları hər iki ölkənin beynəlxalq aləmdə mövqelərini yüksəltməyə imkan verəcək.
Beynəlxalq nəqliyyat marşrutuna qarşı təhlükə təkcə İran və Ermənistanın maraqlarına təhdid olmayacaq, həm də nəqliyyat marşrutunun bütün benefisiarları bunu özlərinə qarşı təhlükə kimi qəbul edəcəklər", – deyə səfir bildirib.
Səfirin sözlərinə görə, burada müəyyən hiylə var, "qondarma" dəhlizlər, hansısa hərəkətlər barədə danışılır. Lakin İran və Ermənistan belə dəhlizin yaradılmasına imkan verməyəcək.
"Biz təşəbbüsün həyata keçməsinə imkan verməməliyik. Əksinə, hansısa dəhliz açmaq üçün təşəbbüs gözləməkdənsə, özümüz təşəbbüs göstərməliyik, sonra hansı mövqedən çıxış etməyi düşünüb qərar verməliyik", – Zohuri deyib.