Şəhriyar finalın 1 addımlığında dayandı
Şəhriyar finalın 1 addımlığında dayandıNorveçli dünya çempionu Maqnus Karlsenin təşkil etdiyi Çempionlar Turunun "New In Chess" adlı V mərhələsində yarımfinal qarşılaşmaları yekunlaşıb.
Publika.az xəbər verir ki, yarımfinal mərhələsinin cavab görüşündə Azərbaycan şahmatçısı Şəhriyar Məmmədyarov ABŞ təmsilçisi Hikaru Nakamura ilə üz-üzə gəlib. İlk görüşdə uduzan Məmmədyarov ikinci qarşılaşmada 3:0 hesablı qələbə qazanaraq, oyunu tay-brekə daşıyıb. Lakin 2 blits qarşılaşmasında heç-heçə qeydə alındığından, qalibi müəyyənləşdirmək üçün armaqqedon oynanılıb. Burada mütləq qələbəqazanmalı olan həmyerimiz rəqibi mat edə bilməyib və məğlub olaraq mübarizəni yarımfinbalda dayandırıb.
Nakamuranın finaldakı rəqibi isə Maqnus Karlsen olacaq. Yarımfinalın ilk görüşündə Ermənistan təmsilçisi Levon Aronyanla heç-heçə edən dünya çempionu cavab qarşılaşmasında 3:1 hesablı qələbə qazanıb.
Məmmədyarov Aronyanla 3-cü yer uğrunda mabarizə aparacaq.
Yarımfinal, cavab görüşləri
Hikaru Nakamura (ABŞ) - Şəhriyar Məmmədyarov (Azərbaycan) - 0:3 (Tay-brekdə - 2:1)