SOCAR Ermənistan bazarına bu cür girir
Gorus-Qafan yolunda Azərbaycan gömrük və sərhəd postunun qurulması Ermənistanın daxili bazarında enerji daşıyıcılarının qiymətinə təsir edir.
Publika.az Axar.az-a istinadla xəbər verir ki, bu barədə Ermənistan Enerji Təhlükəsizliyi İnstitutunun direktoru Vahe Davtyan danışıb.
O iddia edib ki, bu müddət ərzində İran maşınlarının axını azalıb və nəticədə yanacaq qıtlığı müşahidə edilib. Belə ki, bunun nəticəsində 29 oktyabrda Ermənistanda yanacaq qiymətləri qalxıb. Ancaq bu, son olmayacaq.
Onun sözlərinə görə, Ermənistanda maşınlar qiymətə görə daha çox maye qazla işləyir: "Məsələ burasındadır ki, maye qaz Ermənistana irihəcmli yük maşınlarında gətirilir. Bu maşınlar üçün Ermənistan hakimiyyətinin çəkdiyi alternativ dolama yollar isə çox dar və keçilməzdir".
O, həmçinin qiymətlərin qalxmasına həm də qlobal səviyyədə qiymət bahalaşmasının səbəb olacağını bildirib.
Qeyd edək ki, ötən gün SOCAR-ın Gorus-Qafan yolunda yeni yanacaqdoldurma məntəqəsi açması barədə xəbər ciddi rezonans yaradıb. Bir çoxları düşünür ki, SOCAR-ın yanacaq məntəqəsində qiymətlərin daha ucuz olması, üstəlik Gorus-Qafan yolunun alternativ yoldan müqayisəedilməz dərəcədə rahatlığı Ermənistan vətəndaşlarının bu yoldan və SOCAR-ın yanacaq məntəqəsindən istifadəsini stimullaşdıracaq. Bu isə Ermənistan bazarına Azərbaycanın ilk nüfuzudur.