Suriyanın yeni liderinin ilk səfəri Türkiyəyə olacaq
Suriyanın yeni liderinin ilk səfəri Türkiyəyə olacaqTürkiyə mətbuatı Suriyanın yeni administrasiyasının lideri "Həyat Təhrir əl-Şam" təşkilatının rəhbəri kimi tanınan Əbu Məhəmməd əl-Colaninin (Əhməd əl-Şara) ilk xarici səfərini Türkiyəyə edəcəyini iddia edir.
KONKRET.az Türkiyə mediasına istinadla xəbər verir ki, məlumata görə, Colani bu səfəri Türkiyənin Suriyadakı dəstəyinə təşəkkür etmək üçün "simvolik" bir jest olaraq planlaşdırır. İddiaya görə, səfər zamanı Colani Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanla görüşəcək.
Bu məsələ ilə bağlı nə Suriyanın yeni administrasiyası, nə Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyi, nə də Dezinformasiya ilə Mübarizə Mərkəzi rəsmi açıqlama verib.
Qeyd edək ki, Colani Suriyada hakimiyyətə gəldikdən sonra Türkiyə Milli Kəşfiyyat Təşkilatının (MİT) direktoru İbrahim Kalın və Türkiyənin Xarici İşlər Naziri Hakan Fidan Dəməşqdə onunla görüşüb. Nazir Fidan görüş zamanı Suriyanın gələcəyinə ümidlə baxdığını vurğulayıb və Suriyalı qardaşların daha gözəl günlər görəcəyinə inandığını ifadə edib./milliaz