Teymur Rəcəbov bu turnirdə Məmmədyarovun qalib gəlməsinə imkan vermədi
Norveçin Stavanger şəhərində Azərbaycan şahmatçıları Şəhriyar Məmmədyarov və Teymur Rəcəbovun iştirakı ilə Norveç şahmat turniri başa çatıb.
KONKRET.az xəbər verir ki, 37 yaşlı qrossmeyster sonuncu, 9-cu yarış günündə həmyerlisi Teymur Rəcəbovu məğlub edə bilməyib.
Turnirdə dünya çempionu Maqnus Karlsen, Arjan Tari (hər ikisi Norveç), Uesli So (ABŞ), Aniş Giri (Hollandiya), Vişvanatan Anand (Hindistan), Maksim Vaşyer-Laqrav (Fransa), Vanq Hao (Çin) və Veselin Topalov (Bolqarıstan) iştirak ediblər.
Finalda, IX turda Azərbaycan şahmatçıları üz-üzə gəlib. Oyun heç-heçə başa çatıb və "Armageddon"da T.Rəcəbov qara fiqurlarla oynayıb. Heç-heçəyə baxmayaraq, görüşdə ona qələbə verilib.
Beləliklə, Məmmədyarov ikinci, Rəcəbov isə doqquzuncu olub.
Turnir cədvəli: M. Karlsen – 16,5 xal; Ş.Məmmədyarov – 15,5; V. Anand – 14,5; M.Vaşyer-Laqrav – 14; U.So – 12,5; A.Giri – 12; V. Topalov, A. Tari – hər biri 9,5; T. Rəcəbov – 8; Vanq Hao – 7,5.
Qeyd edək ki, turnirin ümumi mükafat fondu 2,5 milyon Norveç kronu (451 000 manat) təşkil edib.