"Türkiyə əldə etdiklərini itirmək fikrində deyil, Azərbaycana dəstəyini davam etdirəcək" - Erməni politoloq
"Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin siqnalı ondan ibarətdir ki, 9 noyabr bəyanatına demək olar ki, heç bir müddəaya riayət edilmir. İzah olundu ki, həqiqəti siyasi reallıq müəyyən edir: sənədlər o vaxta qədər yaşayır ki, onları yaradan şərait var".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu Ermənistan mediasına müsahibəsində politoloq Aleksandr İskəndəryan deyib.
O bildirib ki, Ukrayna müharibəsi başlayandan sonra artıq Rusiyanın şərtləri mövcud deyil. Rusiya üçün tamamilə fərqli bir vəziyyət var idi. Rusiyanın resurs bazası başqa yerlərdə güclü şəkildə işğal olunub, onun Qarabağa vaxtı yoxdur", – deyə İsgəndəryan bildirib.
O qeyd edib ki, Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev bunu yaxşı başa düşür və fürsəti dəyərləndirir. "Hazırda Azərbaycan kifayət qədər güclüdür, Rusiya isə zəifləyib. O zaman vəziyyətdən asılı olaraq Rusiya sülhməramlılarının Dağlıq Qarabağdan çıxarılması gec və ya tez baş verə bilər. Azərbaycan çalışacaq ki, sülhməramlılar oranı tərk etsin, çünki onlar üçün yeganə maneə sülhməramlılardır", – deyə İskəndəryan bildirib.
Onun sözlərinə görə, Türkiyənin Cənubi Qafqazdakı mövqeyini 2020-ci il müharibəsi müəyyən edir.
"Ankara birmənalı olaraq Bakını dəstəklədi. Bu müharibədə türk müttəfiqi qalib gəldi, rus müttəfiqi isə uduzdu. Türkiyə bu payları itirmək fikrində deyil, ona görə də Azərbaycana dəstəyini davam etdirəcək", – erməni politoloq deyib.
O, postsovet məkanında Qərb siyasətinin Rusiyanın varlığını yox etmək məqsədi daşıdığını bildirib.
"Qərb üçün regionda bir növ sülhün olması yaxşı olardı. Qərb hansısa yolla problemin həllinə gətirib çıxarmaq istəyir, lakin təfərrüatlar onun üçün o qədər də maraqlı deyil. 120 minlik Qarabağ əhalisinin harada olacağı, hansı keçid məntəqəsi və digər məsələlər Qərb üçün ikinci dərəcəli əhəmiyyət kəsb edir", – deyə İskəndəryan fikrini yekunlaşdırıb.