"Ukrayna əraziləri parçalanmaq ərəfəsindədir" - Siyasi ekspert
Rusiyanın Ukraynaya hücumundan sonra dünya siyasətində yeni gündəm formalaşdı. Ukraynaya edilən hücum birmənalı olaraq qınandı və Rusiyaya sanksiyalar tətbiq edilməyə başladı. Cəmi bir neçə günə Ukraynanı işğal etməyi planlaşdıran Putin hakimiyyəti isə müharibənin ilk günlərində fərqli mənzərəylə rastlaşdı. Ukrayna xalqının təcavüzə qarşı mübarizəsi rusların və Qərbin planlarına uyğun deyildi. Müharibənin sonrakı mərhələsində ukraynalıların ciddi müqavimətini görən Qərb Ukraynaya hərbi yardımlar etməyə başladı. Amma rusların hücumunu dəf etmək üçün tələb olunan silahlar Ukrayna ərazisinə buraxılmadı. Analtiklər hesab edir ki, uzunmüddətli müharibəylə Ukraynanı zəiflətməyə hesablanan plan sonda bu ölkənin bölünməsinə səbəb olacaq. Qərbin məkrli siyasəti və Rusiyanın hərb maşınının qarşısında cəsarətlə dayanan Ukrayna isə mübarizəni davam etdirir.
Politoloq Elçin Mirzəbəyli KONKRET.az-ın suallarını cavablandırarkən bildirdi ki, Qərb və Rusiyanın Ukyarananı parçalamaq niyyəti ilə bağlı fikirlər yeni deyil:
"Bu daha öncə də səsləndirilib. Kifayət qədər ciddi analitiklər və bir vaxtlar ABŞ-ın kəşfiyat strukturlarında çalışan insanlar tərəfindən də belə ssenarilər dilə gətirilib. Vaxtilə Almaniyanın iki hissəyə bölünmə təcrübəsini nəzərə alsaq, bu konteksdən də Ukraynanın ikiyə bölünmə ehtimalının olmasını söyləyə bilərik. Hər halda prosesin ilk günlərindən Ukraynaya ciddi dəstəyin verilməməsi, daha sonra bu ölkənin infrastrukturuna ciddi zərbələr dəyəndən sonra Qərb ölkələrinin müəyyən qədər hərəkətə keçməsi belə bir ehtimalın olduğu barədə təəssüratlar formalaşdırır. Hadisələrin gedişində prosesi fərqli istiqamətə yönəldə biləcək elementlərin olması hər zaman mümkündür. Əslində müharibənin ilk günlərindən Qərb Ukraynanın bu qədər müavimət göstərəcəyini gözləmirdi. Onlar müharibənin bir neçə günə, maksimum bir aya başa çatacağını ehtimal edirdilər. Amma Ukrayna xalqının müqaviməti və döyüş əzmi nəticə etibarilə proseslərin indiki məcraya gəlib çatmasına zəmin yaratdı.
Ukrayna faktiki olaraq Rusiyanın hərb maşınına qarşı tək başına mübarizə aparmalı oldu. Digər yardımlar düşünürəm ki, bir o qədər də mühüm əhəmiyyətə malik deyil. Proseslərin gedişini dəyişə biləcək yeni məqamlar ortaya çıxa bilər. Bu ehtimal həmişə var. Amma ümumi mənzərə onu deməyə imkan verir ki, Ukraynanın ikiyə bölünməsi və faktiki olaraq hər iki tərəfdən Ukrayna torpaqlarının bufer zona kimi istifadə edilməsi kimi niyyət var".