Zəlzələ bölgəsi niyə Ərdoğana səs verdi? - Maraqlı səbəblər
Zəlzələ bölgəsi niyə Ərdoğana səs verdi? - Maraqlı səbəblər"Əslində, Ərdoğan iqtidarı dövründə bu kimi ekstremal vəziyyətlərdə həyata keçirilən operativ tədbirlər nəticəsində xalqda belə bir qənaət formalaşıb ki, nə qədər ağır və çətin situasiyaların baş verməsindən asılı olmayaraq, yenə də bu vəziyyətdən düzgün çıxış yolunu təqdim edə biləcək qüvvə Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan və onun partiyasıdır".
KONKRET.azxəbər verir ki, bu sözləri Yenisabah.az-a açıqlamasında "Türk İslam Araşdırmaları Mərkəzi"nin sədri, siyasi şərhçi Telman Nüsrətoğlu deyib.
O, Türkiyənin OHAL (Fövqəladə vəziyyət) elan edilmiş 10 vilayətinin (Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Osmaniye, Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis) 7-də Prezident R. T. Ərdoğanın rəqibi Kemal Kılıçdaroğlunu əzici fərqlə üstələməsinin səbəblərindən söz açıb.
T. Nüsrətoğluya görə, burada reflekslər də önəmlidir:
"Xüsusilə də zəlzələ bölgəsindəki insanlarda dövlət və millət refleksləri ön plana çıxmaqdadır. Çünki oralar Anadolu bölgəsi olduğuna görə, daha çox Türkiyə üzərindəki hesablar, Türkiyənin imperialist qüvvələrin hədəfi halına gətirilməsi, təhlükəsizlik qayğıları oradakı seçicinin də qərarlarına təsir edib.
Başqa bir amil zəlzələdən dərhal sonra orada operativ şəkildə həyata keçirilən fəaliyyətlərdir ki, bunu da seçici gördü. İlk dövrdən etibarən dövlət operativ şəkildə bölgədə fəaliyyət göstərdi və seçicilər də bunu gördü".
Analitik aydınlaşdırıb ki, 6 fevral zəlzələsinin cümhuriyyət tarixinin ən böyük zəlzələsi olmasına baxmayaraq, bu qədər əhalinin çadırlarla, keçici evlərlə təmin edilməsi, üstəlik, sürətli bir şəkildə kənd evlərinin inşasını başa çatdıraraq insanlara təhvil verilməsi, habelə bunların hamısının göz önündə olması zəlzələ bölgəsindəkilərə əyani şəkildə "Millət İttifaqı" ilə "Cümhur İttifaqı"nın yanaşmasını müqayisə etmək imkanı yaratdı ki, bu da üstünlük sıralamasında özünü büruzə verdi:
"Digər tərəfdən, zəlzələnin olduğu bölgələrə baxdığımız zaman görürük ki, orada onsuz da "Cümhur İttifaqı"nın güclü bir elektoratı var. Çünki həmin region milliyyətçi-mühafizəkar həssaslığa bağlı olan bölgələrdir. Dolayısı ilə, bu da onların qərarlarına ciddi şəkildə təsir edib".
"Burada müqayisə məsələsi var. Çünki fövqəladə vəziyyətin elan olunduğu 10 vilayətdə olanlar da nəticədə Türkiyə seçicisidir və onlar da sabitlikdən dolayı bu qərarı alıblar. Yəni qeyri-müəyyənlik, müxalifət koalisiyası arasındakı fərqli fikirlər və ideologiyaların sabahkı Türkiyə iqtidarında necə əks olunacağını bilmədiklərinə görə, təbii ki, onlar daha çox əmin olduqları qüvvədən – Ərdoğandan yana bir mövqe ortaya qoymuş oldular", – Telman Nüsrətoğlu fikirlərini tamamlayıb.