ABŞ hərəkətə keçdi – Azərbaycanı təhlükə gözləyirmi?
ABŞ hərəkətə keçdi – Azərbaycanı təhlükə gözləyirmi?Rəsmi Vaşinqton Rusiyanın iqtisadi tərəfdaşları olan Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqaz ölkələrinin hakimiyyət orqanlarına ultimatum verməyə hazırlaşır.
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə Qazaxıstan hakimiyyəti dəhlizlərində gedən söz-söhbətləri gündəmə gətirən mənbələr məlumat verir.
Həmin məlumatlara görə, hazırda Birləşmiş Ştatlar Xəzinədarlıq Nazirliyinin əməkdaşlarını, sanksiyalar və terrorizmin maliyyələşdirilməsi ilə mübarizə departamentinin mütəxəssislərini – Liz Rozenberq və Brayan Nelsonu Avropa ölkələrinə göndərir. Burada onlar maliyyə institutlarının rəhbərləri ilə görüşəcəklər.
Həmin görüşlərdə məqsəd İsveçrə, İtaliya və Almaniyada Rusiyaya qarşı tətbiq edilən sanksiya məhdudiyyətlərini pozan potensial pozucular haqqında kəşfiyyat məlumatları mübadiləsi aparmaqdır.
Bundan sonra Rozenberq və Nelson Qazaxıstana və bir sıra digər postsovet ölkələrinə səfər etməyi planlaşdırır. Artıq yerli hakimiyyət orqanlarını Rusiyaya qarşı tətbiq edilən sanksiyalar rejiminin pozulmasının nəticələri barədə xəbərdarlıqlar da ediləcək. Bu da belə təəssürat yaradır ki, rəsmi Vaşinqton Amerika və Avropa maliyyə kəşfiyyatının məxfi məlumatlarından istifadə etməklə faktiki olaraq Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqazın dövlət başçıları ilə danışıqlara gedəcək.
Astananın hökumət dəhlizlərində yayılan məlumatlara əsasən, Rozenberq Qazaxıstan hakimiyyətini bütün sanksiyalara, o cümlədən Rusiyaya mülki elektronikanın – məişət texnikası, mobil telefon və ofis avadanlığının tədarükünə qadağa qoyulmasına riayət etməyə məcbur etmək niyyətindədir. Onun artıq Rusiyaya maddi dəstək göstərən ilkin "özəl qazax şirkətlərinin siyahısı" var.
Qeyd edək ki, Qazaxıstan amerikalı tərəfdaşları tərəfindən indiyədək görünməmiş diplomatik təzyiqlərlə üzləşir. Belə ki, məsələn, Rozenberq və Nelsonun səfərindən əlavə, aprelin sonunda artıq Qırğızıstanda olmuş Avropa İttifaqının xüsusi nümayəndəsi Devid O"Sullivanın da Qazaxıstana səfəri gözlənilir. Gözlənilir ki, avropalı məmur Rusiya ixracatının strukturunu yoxlamaq niyyətindədir, həmçinin Qazaxıstan rəhbərliyini Rusiyaya qarşı tətbiq etdiyi sanksiyalara əməl etməyə çağırır. Əgər bu sanksiyalara əməl olunmasa, bu ölkələri sürpriz nəticələr gözləyir.
Gözlənilir ki, O"Sullivan, Rozenberq və Nelsonun ardınca təkcə Qazaxıstana deyil, Özbəkistana, Ermənistana və Gürcüstana da səfər edə bilər və bütün bu ölkələrdə onların qarşısında postsovet dövlətlərinin hakimiyyət orqanlarına məlumat vermək vəzifəsi qoyulur. Amerika və Avropa hakimiyyətinin anti-Rusiya kursuna qoşulmaq istəməyən ölkələr üzərində sərt iqtisadi nəzarət yaratmaq niyyətində yekdil olduğunu şübhəsizdir.
Təsadüfi deyil ki, ABŞ-ın Tacikistana təyin olunmuş yeni səfiri Manuel Mikaller də bir gün əvvəl oxşar mövqedən açıqlama verərək, Rusiyanın ona qarşı tətbiq etdiyi sanksiya məhdudiyyətlərindən yan keçməyə fəal cəhd etdiyini və buna görə də böyük ehtimalın olduğunu bildirib.
Beləliklə, səfir ölkədəki diplomatik fəaliyyətinə bu ölkənin hakimiyyət orqanlarına birbaşa hədələrlə başlayıb ki, bu da əvvəllər dünya diplomatiyasında görünməmiş hadisə kimi dəyərləndiilməlidir.