ABŞ-ın Ermənistandakı səfirinin açıqlaması erməniləri ŞOKA SALDI
Cənubi Qafqazda Qərbin təşəbbüsü ilə keçirilən hər bir görüş sülhə doğru yeni bir addımdır. Ötən ayın sonunda ABŞ-da Azərbaycan və Ermənistan Xarici işlər nazirlərinin iştirakı ilə keçirilən görüşdə razılaşdırılan bəzi məsələlər bu baxımdan önəmlidir.
"Ümumiyyətlə, ABŞ Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yaşayan etnik ermənilərin təhlükəsizliyinə inanır və ümid edir".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu ABŞ-ın Ermənistandakı səfiri Kristina Kuinn Ermənistan İctimai Televiziyasına müsahibəsində deyib.
Amerikalı diplomat Azərbaycanın tərkibində yaşayan ermənilərin təhlükəsizliyinin və hüquqlarının müdafiəsi üçün hər hansı problem olmadığını bildirib.
"Hesab edirik ki, bütün iştirakçılar məqsədə nail olmaq üçün əməkdaşlıq etməlidirlər. ABŞ bu yanaşmanı dəstəkləyir və bütün tərəfləri Qarabağ sakinlərinin hüquqlarının və təhlükəsizliyinin qorunmasını təmin etməyə çağırır. Tərəflər bu mövzuda danışıblar və indi bunun üçün düzgün həll yolunu tapmaq vacibdir", – deyə səfir bildirib.
O, ABŞ-ın Qarabağ sakinlərinin hüquqlarının və təhlükəsizliyinin qorunmasının vacibliyini bəyan etdiyini vurğulayıb:
"Danışıqlarda bunlar hamısı nəzərə alınıb. Mən şəxsən inanıram ki, insanlar evlərində özlərini təhlükəsiz hiss edəcəklər. Eyni zamanda onlar öz icmalarının həyatında fəal iştirak edəcəklər".
Səfirin belə nikbinliyi və Qarabağı Azərbaycanın tərkib hissəsi kimi qeyd etməsi erməniləri şoka salıb. Əslində səfirin bu mesajı son danışıqlarda müsbət nəticələrin əldə olunmasından xəbər verir.