ABŞ-ın son erməni təxribatlarından öncədən xəbərdar olması ilə bağlı iddiaları kimlər və niyə yayır? - ANALİZ
ABŞ-ın son erməni təxribatlarından öncədən xəbərdar olması ilə bağlı iddiaları kimlər və niyə yayır? - ANALİZSon günlər erməni separatçılarının Azərbaycanla sərhəddə təxribatlar törətməsi dünyanın diqqət mərkəzindədir. Bir çox siyasi analitiklər bu təxribatların arxasında xarici qüvvələrin, xüsusən də sülh müqaviləsinin imzalanmasının əleyhinə olan dövlətlərin dayandığını iddia edirlər. Bəzi ekspertlər isə ABŞ kimi nəhəng ölkələrin bu təxribatlardan öncədən xəbərdar olduğunu dilə gətirirlər. Doğrudur, bu gün Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh müqaviləsinin imzalanması, münasibətlərin normallaşması, eləcə də Cənubi Qafqazda sabitliyin yaranması Rusiya və İran kimi ölkələrə sərf etmir. Çünki belə halda Rusiyanın Cənubi Qafqazdakı varlığı sual altına düşə, İranın kommunikasiya əlaqələri isə zəifləyə bilər.
Amma ABŞ-ın regionda sülhə maraqlı olması bir sıra arqumentlərlə özünü doğruldur. Birincisi, Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması fonunda Rusiyanın Cənubi Qafqazdakı varlığına son qoyulması birbaşa ABŞ-ın maraqlarına cavab verir. İkincisi, illərdir İranla düşmən olan ABŞ-a rəsmi Tehranı regiondakı bütün layihələrdən uzaq tutmaq tamamilə sərf edir. Amma rəsmi Vaşinqtonun son erməni təxribatlarından xəbərdar olması ilə bağlı yayılan iddialar həqiqəti əks etdirmir. Birincisi, ona görə ki, ABŞ-a Bakı və İrəvan arasında münasibətlərin pisləşməsi sərf etmir. Vaşinqton görüşündə tərəflərin sülh istiqamətində danışıqlara cəlb olunması belə düşünməyə əsas verir. Digər tərəfdən, ABŞ xeyli müddət öncə erməni təxribatı baş verəndə və müəyyən müddət davam edəndə öz vətəndaşlarına Azərbaycan-Ermənistan sərhədindən uzaq durmağı tövsiyə etmişdi. Yəni bu çağırışın indiki təxribatlarla heç bir əlaqəsi yoxdur. Digər tərəfdən, bu kimi iddiaların heç bir mənbəyi yoxdur və fakta söykənməyən xəbərlərin tirajlanması bəzi qüvvələrə sərf edir. Məsələn, İran və Rusiya indiki vəziyyətdə diqqəti öz üzərlərindən yayındırmaq üçün ABŞ-ın bu təxribatlardan xəbərdar olması ilə bağlı iddiaları ortaya ata bilər. Bununla da, rəsmi Vaşinqtonun baş verənlərdə günahlandırılması tam da Kremlin maraqlarına cavab verir.
Hər bir halda təxribatlar Azərbaycan ərazisində baş verir və bizim hərbçilərimiz bundan ziyan görür. Doğrudur, düşmənin təxribatı şanlı ordumuz tərəfindən layiqincə dəf edilir və separatçılara ağır zərbələr vurulur. Amma bu təxribatların birdəfəlik dayanması üçün antiterror əməliyyatlarının keçirilməsinə ciddi ehtiyac yaranıb. Çox güman ki, rəsmi Bakı tezliklə öz ərazisindəki erməni separatçılarını məhv etmək üçün antiterror əməliyyatlarına başlayacaq və düşmənin revanş cəhdlərinin qarşısı birdəfəlik alınacaq.