ABŞ Qazaxıstanı sanksiyalarla HƏDƏLƏDİ
ABŞ Qazaxıstanı sanksiyalarla HƏDƏLƏDİABŞ Qazaxıstanı sanksiyalarla hədələyib.
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu danışıqlar üçün Astanaya gələn maliyyə nazirinin müavini Elizabet Rozenberq deyib.
ABŞ Rusiyaya Qərbin məhdudlaşdırıcı tədbirlərindən yayınmağa kömək etdiyinə görə Qazaxıstan banklarına və şirkətlərinə sanksiya tətbiq edə bilər.
"Risk həm Qazaxıstan Respublikasına, həm də şirkətlərə və banklara münasibətdə artır. Söhbət ikinci dərəcəli sanksiyalardan, yəni sanksiyalar rejiminin pozulmasına görə cəzalardan gedir", – Rozenberq deyib.
2022-ci ilin sonunda Qazaxıstan Rusiyaya mal tədarükünü 25% artırıb. Və həcmi Rusiya hökuməti tərəfindən on milyardlarla dollar dəyərində qiymətləndirilən paralel idxal üçün əsas "qovşaqlardan" birinə çevrilib.
ABŞ Xəzinədarlığı rəsmilərindən ibarət nümayəndə heyətinin başında Qazaxıstana gələn Rozenberqin sözlərinə görə, bu cür ticarət risklər daşıyır. ABŞ bu barədə Qazaxıstan rəsmilərini açıq şəkildə xəbərdar etmək niyyətindədir.
Qazaxıstandan sonra ABŞ rəsmiləri də eyni məqsədlə Özbəkistana səfər etmək niyyətindədirlər. ABŞ Maliyyə Nazirliyi bildirib ki, əsas vəzifə sanksiyaların həyata keçirilməsinə yanaşmanın sərtləşdirilməsi, həmçinin çirkli pulların yuyulması və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizədir.