"Açıb oxusunlar, biz itaətkar xalq olmamışıq" - Deputat
"Bəzi qonşu və digər dövlətlər elə hesab edirlər ki, onlargüclü olduqları üçün biz onlara müqavimət göstərməməliyik, amma onlar səhvedirlər".
Bu sözləri Azxeber.com-a açıqlamasında Milli Məclisindeputatı Elman Məmmədov deyib. Deputat bildirib ki, Azərbaycan xalqı tarixən itaətkar xalq olmayıb: "Özünü güclü hesab edən dövlətlər, istər qonşuluqda, istərsədə qonşuluqdan kənarda, onlar belə hesab edirlər ki, böyük dövlət olduqlarıüçün, güclü dövlət olduqları üçün biz heç bir müqavimət göstərmədən, heç birmübarizə aparmadan onların bütün istəklərinə, tələblərinə, göstərişlərinə əməletməliyik. Hətta bu, bizim ziyanımıza, zərərimizə olsa belə, onların dedikləriniedəcəyimizi düşünürlər. Ancaq onlar səhv edirlər. Azərbaycan xalqı tarixən itaətkarxalq olmayıb. Açıb Azərbaycan xalqının tarixini oxusunlar. Bizim çox qədim və zəngintariximiz var. Azərbaycan xalqı həmişə özünün müstəqilliyi, özünün azadlığı uğrundaçarpışıb vuruşmuş, mübarizə aparmış xalq olub. Həm də çox böyük qüvvələrə qarşı".
Elman Məmmədov qeyd edib ki, Prezidentin sonuncu Fizuli səfərindəki çıxışı birsıra mesajlarlayadda qaldı: "Prezident İlham Əliyev də öz çıxışında bildirdi ki, bizqeyri-bərabər savaşa, qeyri-bərabər mübarizəyə hər an hazırıq, ölümə getməyəhazırıq. Bu fikirdə böyük məna var. Yəni kimsə elə hesab edirsə ki, bəlkə bizimsayımız azdır, ya ərazimiz kiçikdir deyə kimlərəsə tabe olmalıyıq, onların diqtəsiilə oturub durmalıyıq, yanılırlar.Biz müstəqil dövlətik. Öz müstəqilliyimizi qorumaq üçün də bütün gücümüzlə həmişəmübarizə aparmışıq və aparacağıq ".