Ağacanyan: "Azərbaycanın tələbi ilə Makron Brüssel görüşündə iştirak etməyəcək"
Ağacanyan: Makron Azərbaycanın tələbi ilə mayın 14-də keçiriləcək Brüssel görüşündə iştirak etməyəcək.
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu Ermənistanın Hollandiyadakı keçmiş səfiri Dzünik Ağacanyan erməni mediasına müsahibəsində deyib. O Brüssel görüşü öncəsi fikirlərini bildirib.
"Qərb Rusiya tərəfinin regionda olmasını lazımsız hala gətirəcək bir sənəd almağa tələsir. Qərb ona hansı ad verirsə versin, faktiki Qarabağ o variantda Azərbaycan ərazisinə keçəcək. Ermənistanın hakimiyyət orqanları isə ümumiyyətlə orada iştirak etməyəcək. Bu gün hakimiyyətdə olanların, xüsusən də baş nazirin  açıqlamaları da bunu sübut edir", – erməni diplomat vurğulayıb.
Ağacanyan əlavə edib ki, Fransa prezidenti Azərbaycanın tələbi ilə bu görüşdə iştirak etməyəcək.
"Fransa prezidenti Emmanuel Makron Azərbaycanın tələbi ilə mayın 14-də keçiriləcək Əliyev-Mişel-Paşinyan görüşündə iştirak etməyəcək. Əlbəttə ki, bunun danışıqlara təsiri olacaq. Əliyev oz vəzifələrini bilir.
Bu, təkcə enerji resursları ilə deyil, həm də İrana qarşı platforma ilə bağlıdır. Azərbaycan bu mənada Qərb üçün önəmlidir. Əliyev istədiyinə nail olmaq üçün bütün imkanlardan böyük istifadə edir.
Mənim Brüsseldəki üçtərəfli görüşdən xüsusi gözləntim yoxdur. Ümid edirəm ki, erməni tərəfinin ağlı başına gələcək və anlayacaq ki, Ermənistandan cındır kimi istifadə olunur, sonra da atılır.
Ümumiyyətlə, Avropanın gələcəkdə sözünün üstündə durub-durmayacağı böyük problemdir. İstənilən zəmanət formal xarakter daşıyır. Lazım gələrsə, onlar məhv ediləcəklər", – deyə Ağacanyan bildirib.