Andranik Köçəryan: "Biz şou yox, istintaq aparırıq"
Ermənistanda 44 günlük müharibəni araşdıran istintaq komissiyasında baş nazir Nikol Paşinyanın ifadələri geniş müzakirə edilir. Azərbaycanda olduğu kimi, Ermənistanda da Paşinyanın söylədiyi məqamlara ayrı-ayrılıqda toxunulur və baş nazirin sözlərinə münasibət bildirilir.
KONKRET.azolaraq biz də Ermənistan baş nazirinin çıxışlarını diqqətdə saxlayır, onun istintaqa verdiyi ifadələrdə yalanı, qərəzi, hadisələrin təhrif edilməsini müxtəlif rakurslardan şərh etməyə çalışırıq. Ermənistanda da Paşinyanın danışdıqları birmənalı qarşılanmır. Onun ittihamlarına isə ən çox reaksiya verən keçmiş hərbçilər olub. Keçmiş baş qərargah rəisi, general-polkovnik Onik Qasparyan müharibənin aparılması ilə bağlı məsələlərin ictimai müzakirəsini qəbuledilməz hesab edib.
Bundan əlavə, Qasparyan qeyd edib ki, baş nazir təkcə silahlı qüvvələrin fəaliyyətini deyil, həm də bütün dövlət idarəetmə sisteminin fəaliyyətini təqdim edərək müsbət və mənfi cəhətləri, habelə uğursuzluqların obyektiv və subyektiv səbəblərini göstərməlidir.
İstintaq komissiyasının sədri Andranik Köçəryan isə səslənən ittihamları qəbul etmədiyini, Paşinyanın hər bir çıxışının inandırıcı olduğunu bildirib:
"İstintaq komissiyası Onik Qasparyanla bağlı, o cümlədən Şuşanın əldən getməsi məsələsi və baş qərargah rəisinin müharibə zamanı baş nazirə yalan məlumat verməsini araşdırır. Məlum olub ki, Qasparyanın Paşinyana verdiyi məlumatlardan heç bir yalan xəbər olmayıb".
Andranik Köçəryan müxalifətin istintaq komissiyasında iştirakdan imtinasına da toxunub:
"Onlar hər şeyi teatr hesab edirlər. Məncə, müxalifətin imtinasının səbəbi sadəcə olaraq faktlarla məşğul olmaq istəməməsidir".
Keçmiş müdafiə naziri Davit Tonoyanın təklifinin rədd edilməsilə bağlı suala komissiya sədrinin cavabı belə olub.
"Çünki Tonoyan istintaq komissiyasını fikirlərin toqquşması platformasına çevirməyi təklif edib. Yox, istintaq komissiyasının öz proseduru var. Biz bura gəlmək üçün qanun çərçivəsində hər şeyi təklif etmişik. Tonoyan deyirdi ki, mən gəlib Paşinyanla canlı debata çıxım. Amma biz şou yox, istintaq aparırıq", – deyə 44 günlük müharibəni araşdıran istintaq komissiyasının sədri bildirib.