Ara Vardanyan: "2020-ci ildə imzalanan üçtərəfli bəyanat artıq mövcud deyil"
"9 noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyanatın heç bir müddəasında Qarabağın Azərbaycanın bir hissəsi olması nəzərdə tutulmur".
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə "Hayastan" Fondunun keçmiş rəhbəri Ara Vardanyan mətbuat konfransında bildirib.
Onun sözlərinə görə, baş nazir Nikol Paşinyanın Qarabağı Azərbaycanın tərkib hissəsi kimi tanıması ilə Rusiya sülhməramlılarının işi daha da mürəkkəbləşib. "İndi sülhməramlıların anlaşılmaz mandatı var, çünki onlar 9 noyabr tarixli Üçtərəfli Bəyanatda nəzərdə tutulan və əslində artıq mövcud olmayan tədbirləri görməlidirlər", – deyə o, üçtərəfli bəyanatın işləmədiyini izah edib. Vardanyan əmindir ki, təkcə Bakı deyil, İrəvan da bu sənəddən imtina edib. Ermənistan bəyan edir ki, Rusiya Azərbaycandan Naxçıvana gedən yola nəzarət etməyəcək. Rəsmi İrəvan bu bəyanatla faktiki olaraq sözügedən sənədin 9-cu bəndinə əməl etməkdən imtina eti. Bu isə üçtərəfli Bəyanatın təsirinin aradan qaldırılmasında son damla oldu. Bu vəziyyət Ankara və Bakının maraqlarından irəli gəli".