Artur Xaçatryan: "Qarabağ səhifəsi qapandı"
Son vaxtlar Ermənistanın bəzi siyasi dairələrində 10 noyabr üçtərəfli bəyannaməsini ləğv etmək barədə çağırışlar səslənir. Bunun nə ilə nəticələnəcəyini hesablamayan erməni politoloqlara görə, 10 noyabr sazişi ləğv edilsə, Ermənistan hazırkı siyasi vəziyyətdən xilas ola bilər. Amma bunun əksini düşünənlər də var.
KONKRET.az xəbər verir ki, parlamentin "Ermənistan" fraksiyasının üzvü Artur Xaçatryan bildirib ki, bəyanatı ləğv etmək qeyri-mümkündür:
"Vəziyyəti kökündən dəyişmək lazımdır. Sənədi ləğv edə bilməzsiniz, ancaq vəziyyəti öz xeyrimizə dəyişmək variantı qalır. Azərbaycan tərəfi 12 may 1994-cü il tarixli atəşkəs haqqında sənədi ləğv etmədi, əksinə, vəziyyəti dəyişdi".
Onun sözlərinə görə, Nikol Paşinyan Qarabağı qorumaq naminə separatçılıq prinsipinin həyata keçirilməsindən imtina edib. Bununla da baş nazirin uğursuz siyasəti onun hakimiyyətdə qalmasını sual altına qoyur. Ona görə də Paşinyan getməlidir, gələcək hakimiyyətə Ermənistanın maraqları naminə vəziyyəti dəyişməyə imkan verməlidir, o, özü bunu edə bilməz. Bunu hakimiyyətdə qaldığı beş ildə də sübut etdi.
O, 2021-ci ildə seçkidə qalib gələndə Qarabağın Azərbaycandan ayrılacağını vəd etdi, amma cəmi bir il sonra məlum oldu ki, Qarabağ da daxil olmaqla Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyır. İndi Paşinyan açıq şəkildə bildirir ki, Qarabağı heç kim xilas edə bilməz. Artıq Qarabağda ermənilərin sonu çatıb. Bu o deməkdir ki, Qarabağ səhifəsi çevrilib, Ermənistanın özünün səhifəsi isə yarıörtülü vəziyyətdədir".
Beləliklə, Ermənistanda siyasi qüvvələr fərqli mövqelərdən çıxış edirlər. Çıxılmaz vəziyyətdən qurtulmağın yollarını axtaran düşmən ölkənin politoloqları hesab edirlər ki, Paşinyanın hakimiyyətdən uzaqlaşdırılması çıxış yoludur. Əslində isə Nikolun getməsi Ermənistan üçün yeni faciələrə səbəb olacaq. Çox güman ki, Paşinyandan sonra hakimiyyətə hansısa revanşist qüvvənin nümayəndəsi gələcək və Ermənistanı yenə müharibəyə sürükləyəcək. Üç il əvvəl ordusu darmadağın olan bir ölkə üçün müharibənin nə demək olduğunu isə təsəvvür etmək çətin deyil. Bununla belə, xəstə təfəkkür sahibləri reallıqla barışmaq niyyətində deyillər.