"Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin nizamlanması bu ölkələrin də marağındadır" - Tarverdyan
"Kişinyovda keçiriləcək görüşdə regional sülhün təkcə Ermənistan, Azərbaycan, Türkiyə və Rusiyanın deyil, həm də Amerika Birləşmiş Ştatlarının və Avropanın maraqlarına uyğun olduğu vurğulanır".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu Vahid Ermənistan Partiyasının sədri Yervand Tarverdyan deyib.
"Hindistan, İran və Çin də prosesləri izləyir. Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin həlli bütün dünyanın diqqət mərkəzindədir. Sülh prosesinin indiki mərhələdə başlamasına üstünlük verərdim. Lakin yekun sənəd daha sonra imzalanacaq, çünki sülh kağız üzərində deyil, münasibətlərin nizamlanması yolu ilə əldə edilir", – deyə Tarverdyan bildirib.
Onun fikrincə, Ermənistan hakimiyyəti bu gün Hindistan və Çinlə münasibətləri dərinləşdirməyə çalışmalıdır.
"Burada başqa oyunçular var – Səudiyyə Ərəbistanı, BƏƏ. Onların böyük maliyyə resursları var. Sünik Hind-Avropa sivilizasiyasının kəsişməsində yerləşir. Ola bilsin ki, hazırda biz böyük rolumuzun əhəmiyyətini anlamırıq, amma dünyanı bağlayan insanlarıq", – deyə Tarverdyan əlavə edib.