Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul etmək istəyən ermənilərə cinayət işi qaldırılır - Politoloqdan AÇIQLAMA
Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul etmək istəyən ermənilərə cinayət işi qaldırılır - Politoloqdan AÇIQLAMAQarabağda yaşayan ermənilərin Azərbaycana inteqrasiyasına mane olan qüvvələr təxribatlar törətməklə prosesi əngəlləyirlər. Qarabağdakı separatçıların təsiri altında olan yerli əhalinin rəyi nəzərə alınmır və oradakı bir qrup erməni əhalini daim qorxu içində saxlayır. Amma bəzi yumşalmalar da müşahidə edilir. Ermənistan mətbuatının xəbərlərində deyilir ki, separatçı rejimin "təhlükəsizlik şurasının katibi" Samvel Babayan Xankəndi ilə Bakı arasında birbaşa dialoqun başlanmasını zəruri hesab edir:
"Bundan sonra biz mövcud olan problemlərin müzakirəsi üçün ikinci mərhələyə keçəcəyik. Bu yolla getməsək, qarşılıqlı etimad olmasa, heç nəyə nail ola bilmərik", – deyə Babayan bildirib.
"Azərbaycan da Qarabağda yaşayan ermənilərin taleyinə biganə deyil və əhalinin inteqrasiyası üçün səylər göstərir".
Bunu KONKRET.az-a açıqlamasında politoloq Tural İsmayılov deyib:
Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul etmək istəyən ermənilərə cinayət işi qaldırılır - Politoloqdan AÇIQLAMA"Azərbaycan daim Qarabağda yaşayan erməniəsilli vətəndaşlarla dialoqa hazır olduğunu bildirib. Biz orada separatçıların girovluğunda qalan sadə ermənilərin Azərbaycan cəmiyyətinə inteqrasiyası üçün səylərimizi davam etdiririk. Azərbaycan dövləti Xankəndi və ətrafında yaşayan erməniəsilli vətəndaşların taleyinə biganə deyil. Onların separatçılardan azad olması üçün dövlətimiz ortaya səmimi iradə qoyub. Bundan əvvəl bir dəfə Xocalıda Qarabağ erməniləri ilə görüş keçirilib. Daha sonra isə Azərbaycan iki dəfə Qarabağ ermənilərinə görüş təklif edib. Lakin orada yaşayan erməni vətəndaşlarımızı əsirlikdə saxlayan separatçılar Azərbaycan tərəfinin təklifindən boyun qaçırıblar. Bununla da Qarabağ ermənilərinin Azərbaycana inteqrasiyasının qarşısını almaq üçün çox ciddi maneələr yaradılıb.
Qarabağda insanlar qorxu altında yaşayır. Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul etmək istəyən ermənilər təhdid edilir, onlara qondarma cinayət işləri qaldırılır.
Hər halda bu dialoq mümkündür. Nəzərə almalıyıq ki, Azərbaycan Xankəndi və ətrafında da öz yurisdiksiyasını bərpa etmək niyyətindədir. Eyni zamanda, separatçılara dəstək olan Rusiya sülhməramlı kontingentinin bu prosesi dayandırmaq arzuları da reallaşmayacaq. Artıq Azərbaycan müxtəlif platformalar üzərindən ermənilərlə dialoqa başlayıb və uğurlu şəkildə də davam etdirir".