Boçarnikov: "Heç kim Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinə zərbə vura bilməyəcək"
"Heç kim Azərbaycanla Rusiya arasında mehriban qonşuluq münasibətlərinə zərbə vura bilməyəcək".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu Rusiyanın Azərbaycandakı səfiri Mixail Boçarnikov "Moskva-Bakı: İki paytaxtın dialoqu" konfransında deyib.
O bildirib ki, heç kim Azərbaycanla Rusiya arasında mehriban qonşuluq münasibətlərinə zərbə vura və iri regional layihələrin inkişafına mane ola bilməyəcək.
Boçarnikov bildirib ki, 2022-ci ildə ölkələr arasında ticarət dövriyyəsi təxminən 24% artaraq 3,71 milyard dollar təşkil edib.
Bundan başqa, diplomat əlavə edib ki, Rusiyadan Azərbaycana yatırılan investisiyaların ümumi həcmi 6 milyard dolları ötüb. Boçarnikov Azərbaycanda Rusiyanın iştirakı ilə 1456 müəssisənin qeydiyyatdan keçdiyini qeyd edib.
"Heç kimə sirr deyil ki, dost dövlətlərimizi anti-Rusiya sanksiyalarına qoşulmağa və Rusiya ilə ticarət-iqtisadi əməkdaşlığı məhdudlaşdırmağa vadar edən Qərbin görünməmiş təzyiqləri fonunda ölkələrimiz arasında iqtisadi əməkdaşlıqda müsbət irəliləyişlər baş verir", – Boçarnikov deyib.
Səfir əlavə edib ki, "Rusiya Federasiyası və Azərbaycan bundan sonra da iki ölkə arasında münasibətlərin daha yaxşı, geniş və səmərəli olmasına yönəlmiş Heydər Əliyev xəttinin davam etdirilməsi üçün mümkün olan hər şeyi edəcək".