Bozoyan: "Paşinyan Türkiyənin müdaxiləsi sayəsində hakimiyyətdə qala bilib"
Bozoyan: "Üç il əvvəl, 44 günlük müharibədən sonra Türkiyə geosiyasi vəziyyətin dəyişməsindən istifadə edərək, Ermənistandakı daxili siyasi proseslərə müdaxilə etməyi qanuni haqqı olduğunu hesab etdi".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu erməni politoloq Yervand Bozoyan deyib.
Onun sözlərinə görə, Paşinyan hakimiyyətə gəlməzdən əvvəl bütün beynəlxalq oyunçular bilirdi ki, Ermənistan balanslaşdırılmış xarici siyasət aparır və Rusiya Federasiyası ilə strateji əlaqələrə malikdir. Eyni zamanda, Avropa İttifaqı, ABŞ və digər ölkələrlə xüsusi əlaqələri var:
"Məsələ ilə bağlı xüsusi xarici siyasi kurs olmayıb. Birinci, ikinci və üçüncü prezidentlər demək olar ki, eyni xarici siyasət xəttinə sadiq qalıblar. 2021-ci ildəki seçkilərdən sonra Türkiyə də prosesin iştirakçısı oldu", – deyə politoloq bildirib.
Bozoyan xatırladıb ki, iki il əvvəl Baş Qərargahın sensasiyalı bəyanatından sonra ilk reaksiya Türkiyədən gəlib. Həmin an Türkiyə Ermənistanda hakimiyyət dəyişikliyini qəbuledilməz hesab etmişdi.
Bozoyan vurğulayıb ki, indiki siyasi komanda yalnız Türkiyənin müdaxiləsi sayəsində hakimiyyətdə qala bilib:
"O dövrdə praktiki olaraq bütün qurumlar – prezident, katolikos, Baş Qərargah, küçələrdə etiraz edən insanlar – hamısı Paşinyanın getməsini tələb edirdi. Və sonra Türkiyənin məsələyə qarışması Paşinyanı hakimiyyətdə saxladı. Bununla da Ermənistanda hakimiyyət dəyişikliyi baş vermədi".
Türkiyənin regionda rolu gücləndikcə qardaş ölkənin Cənubi Qafqazdakı nüfuzu da artır. İndi ermənilər də yaxşı başa düşürlər ki, Türkiyənin siyasi iradəsi olmadan regionda hər hansı qərarın qəbul edilməsi mümkün deyil. Ermənistan nə qədər dostlarına arxayın olsa da, Türkiyənin siyasi iradəsi qarşısında geri çəkilməyə məcburdur.